Terörizmin küreselleşmesi bağlamında 11 Eylül'ün nedenleri ve çok boyutlu etkileri
Causes and multidimensional effects of September 11 in the context of the globalization of terrorism
  1. Tez No: 877133
  2. Yazar: ENES KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme, Soğuk Savaş sonrasında daha belirgin hale gelmiş ve dünya siyasetinde önemli bir değişime yol açmıştır. Küreselleşme ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal, çevresel ve teknolojik alanlarda ülkeler arasında etkileşimi ve karşılıklı bağımlılığı artırarak gerçekleşmektedir. Ulus-devletleri siyasi, ekonomik, çevresel ve kültürel açılardan etkileyen küreselleşme, uluslararası sistemde önemli değişikliklere neden olmaktadır. 1980'lerin başından itibaren yürürlüğe giren neoliberal kalkınma politikalarının etkisiyle küreselleşme, devletleri, toplumları ve bireyleri etkilemeye başlamış, bu durum da organize suçlar ve terörizm gibi sınır aşan uluslararası güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gelir dağılımındaki dengesizlik, küreselleşmenin düzensiz gelişimi ve terörün küreselleşmesi 11 Eylül terör saldırılarına zemin hazırlamıştır. Bu tez, küreselleşme ve 11 Eylül terör saldırıları arasındaki etkileşimi çeşitli boyutlarıyla ele alarak 11 Eylül terör saldırılarının neden ortaya çıktığını ve söz konusu saldırıların küreselleşme üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, askeri ve güvenlik boyutuyla öne çıkan 11 Eylül saldırılarının 2001'den itibaren küreselleşme sürecini yavaşlatan, sorgulatan, realist paradigmayı ve güvenlikçi politikaları tekrar sahaya döndüren 2008 Finans Krizi, Arap Baharı ve Covid-19 salgını gibi önemli gelişmelerle şekillenmekte olan sürecin başlangıcını oluşturduğunu iddia etmektedir. 11 Eylül saldırıları, dünyanın artık eskisi gibi olamayacağına dair bir gerçeği ortaya koymuş, saldırıların ardından farklı alanlarda yaşanan gelişmeler, küresel düzenin artık daha sağlam bir yapı ile güncellenmesi ihtiyacını doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization has become more visible after the Cold War period and led to a significant change in world politics. Globalization occurs by increasing interaction and interdependence between countries in economic, political, cultural, social, environmental and technological fields. Globalization, which affects nation-states politically, economically, environmentally and culturally, causes significant changes in the international system. With the influence of neoliberal development policies came into effect in the early 1980s, globalization began to affect states, societies and individuals, which led to the emergence of cross-border international security problems such as organized crime and terrorism. The imbalance in income distribution, the uneven development of globalization and the globalization of terrorism paved the way for the September 11 terrorist attacks. This thesis aims to analyze why the September 11 terrorist attacks occurred and the impacts of these attacks on globalization by dealing with the interaction between globalization and the September 11 terrorist attacks in various dimensions. The study argues that the September 11 attacks, which stood out with their military and security dimensions, constituted the beginning of a process that has been shaped by important developments such as the 2008 Financial Crisis, the Arab Spring and the Covid-19 pandemic. This process has slowed down the globalization process since 2001, questioned it, and brought the realist paradigm and security policies back to the field. The September 11 attacks revealed a fact that the world can no longer be the same, and the developments in different areas following the attacks have created the need to update the global order with a more robust structure.