Kolonyal düşünce bağlamında Peter Brook ve bir örnek olarak Mahabharata
Peter Brook in the context of colognial thought and the Mahabharata as an example
- Tez No: 786729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE ÖZİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Kolonyal Düşünce Bağlamında Peter Brook ve Bir Örnek Olarak Mahabharata”adlı bu çalışmada, özellikle birçok Batılı kuramcıyı etkilemiş ve“Kültürlerarası Tiyatro”adı altında birçok eserin üretilmesine vesile olmuş bu akımın ortaya çıkma sürecine ve kültürel anlamda tek taraflılığına değinilecektir. Antonin Artaud, Eugenio Barba, Jerzy Grotowski ve Peter Brook'un tiyatro ve kültürlerarası tiyatro alanında yaptıkları çalışmalar tartışılacak ve Peter Brook'un eserlerini sahnelerken izlediği yol ve yararlandığı kaynaklar incelenecektir. Öncelikle Neo-Kolonyal dönem ile birlikte görünürlük kazanan Oryantalizm, Oksidentalizm ve Postkolonyalizm kavramları ele alınacak, elde edilen veriler ışığında Peter Brook'un Mahabharata'sının yapım süreci politik, sosyal ve kültürel anlamda bu teorilerle ilişkilendirilmeye çalışılacaktır. Peter Brook'un dünya çapından ünlenmesine vesile olan, yine aynı yönetmen tarafından tiyatro oyunu, sinema filmi ve dizi gibi uyarlamaları yapılan“Mahabharata”adlı eserin keşfedilme ve çalışılma sürecinde kültürel kolonyalizmin izleri aranacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study named“Peter Brook in the Context of Colonial Thought and the Mahabharata as an Example”, the emergence process and cultural unilateralism of this movement, which has influenced many Western theorists and has been instrumental in the production of many works under the name of“Intercultural Theatre”, will be discussed. The works of Antonin Artaud, Eugenio Barba, Jerzy Grotowski, and Peter Brook in the field of theater and intercultural theater will be discussed, and the way Peter Brook followed while staging his works and the sources he used will be examined. First of all, the concepts of Orientalism, Occidentalism and Postcolonialism, which became visible with the Neo-Colonial period, will be discussed, and in light of the data obtained, the production process of Peter Brook's Mahabharata will be tried to be associated with these theories in political, social and cultural terms The traces of cultural colonialism will be sought in the process of discovering and studying the work called“Mahabharata”, which was adapted by the same director as theater plays, movies and serials, which made Peter Brook famous around the world.