Dijital medya ve toplumsal hareketler: Filistin örneği
Digital media and social movements: The case of Palestinian
- Tez No: 984022
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital medyanın toplumsal hareketler üzerindeki etkisini 7 Ekim 2023 sonrasında belirginleşen Filistin örneği üzerinden incelemektedir. Araştırmada, 07.10.2023–07.10.2024 döneminde X (eski adıyla Twitter) platformunda etkin olan beş temel Filistin yanlısı hareketin (BDS, PSC-UK, JVP, National SJP ve Africa4Palestine) dijital pratikleri betimleyici içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada nicel göstergeler (tweet yoğunluğu, etkileşim oranları, hashtag ve @mention hacimleri) ile nitel boyutlar (temalar, üslup türleri, hedef kitle ve coğrafî yönelim) birlikte ele alınmış; veriler X'in API arayüzü üzerinden sistematik biçimde toplanmış ve kodlayıcılar arası uyum yüksek bulunmuştur. Bulgular, söz konusu hareketlerin çok dilli ve sınır-ötesi söylemler üreterek küresel kamuoyunda görünürlük kazandığını göstermektedir. Ocak 2024'te Uluslararası Adalet Divanı duruşmalarının, Mayıs 2024'te ise ABD üniversitelerindeki kampüs hareketliliğinin etkileşim hacmini belirgin biçimde artırdığı tespit edilmiştir. Erişim ve hashtag stratejisinde BDS öne çıkarken, JVP'nin yeniden gönderim oranlarıyla en yüksek tartışma düzeyini ürettiği görülmüştür. Africa4Palestine dengeli bir performans sergilemiş; PSC özellikle Avrupa bağlamında“sessiz destek”eğilimini yansıtmış; National SJP'nin etkisi ise büyük ölçüde kampüs alanıyla sınırlı kalmıştır. Analiz, tematik çerçevede toplumsal ve hukukî vurguların baskın olduğunu; üslupta ise duygusal tonun belirgin şekilde öne çıktığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, dijital seferberliğin başarısının yalnızca içerik hacmine değil; bilinçli hashtag mimarisi, uygun üslup seçimi, çoklu ortam kullanımı ve coğrafî hedefleme stratejilerinin birlikte işlemesine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the influence of digital media on social movements through the case of Palestine, focusing on developments in the period following October 7, 2023. The study analyzes the digital practices of five major pro-Palestinian movements active on X (formerly Twitter) between 07/10/2023 and 07/10/2024: BDS, PSC-UK, JVP, National SJP, and Africa4Palestine. A descriptive content analysis method was adopted, integrating quantitative indicators (tweet frequency, interaction metrics, hashtag and @mention volumes) with qualitative dimensions (themes, stylistic patterns, target audiences, and geographical orientations). Data were systematically collected via X's API interface, and high inter-coder reliability was achieved. The findings show that these movements generated multilingual, cross-border narratives that enhanced their visibility in global public discourse. Peaks in activity were observed in January 2024 during the International Court of Justice hearings and in May 2024 amid U.S. campus mobilizations. BDS stood out with its reach-oriented hashtag architecture, while JVP produced the highest levels of retweet-driven debate. Africa4Palestine displayed a balanced performance; PSC reflected a European tendency toward“silent support”; and National SJP's influence remained largely confined to campus environments. The thematic analysis revealed the dominance of societal and legal frames, while emotional and motivational tones shaped much of the stylistic landscape. Overall, the dissertation demonstrates that the effectiveness of digital mobilization depends not only on content volume but also on the strategic interplay of hashtag planning, stylistic intentionality, multimodal content use, and geographically targeted communication. By integrating these elements into a cohesive analytical framework, the study illustrates the central role of pro-Palestinian movements in shaping global narratives through digital platforms.