Otel çalışanlarına yönelik oyunlaştırılmış bir mobil uygulama
A gamified mobile application for hotel staff
  1. Tez No: 786763
  2. Yazar: SERDAR BİLGEHAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, son zamanlarda çalışma hayatında sıklıkla yer bulan oyunlaştırma uygulamaları sayesinde otelcilik sektöründe çalışanların şirket için eğitimlerinde kullanılmak amacıyla tasarlanan oyunlaştırılmış uygulamanın çalışanların öğrenmelerine ve motivasyonlarına olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma grubu olarak Afyonkarahisar'da bulunan bir otelin çalışanları belirlenmiştir. Bu çalışma grubuna oyunlaştırılmış bir mobil uygulama tasarlanarak şirket içi eğitimlerde öğrenmelerine olan etkisini artırmak ve işletmeye olan bakış açısının değiştirerek çalışan üzerindeki verimliliği ve işletmeye olan bağımlılığını artırma amaçlamıştır. Bu çalışmada tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılarak yapılacak uygulamanın tasarlanması, uygulamanın gerçekleştirilmesi ve analiz sürecinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Uygulama, kullanımı esnasında kullanıcı çalışanlar ile konuşularak uygulama üzerindeki güncellemeler gerçekleştirilmiştir. Uygulama 2022 yılında konaklama sektöründe çalışan insan kaynaklarına ve araştırmacı tarafından oluşturulan çalışma grubuna sunulmuştur. Uygulama 4 hafta sürmüş olup verilerin toplanmasında yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uygulama sonucunda uygulamanın çalışanlarda iş yerlerine ve çalışmalarına olan motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiş, İş yerine adaptasyon ve işi benimseme gibi konularda çalışanlara kolaylık sağlamıştır. Ayrıca uygulamanın geliştirilmesi ve daha etkin kullanılması konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the gamified application, which is designed to be used in the training of the employees in the hotel sector, on the learning and motivation of the employees, was investigated. Employees of a hotel in Afyonkarahisar were determined as the research group. By designing a gamified mobile application for this working group, it was aimed to increase the impact on their learning in in-company trainings and to increase the productivity and dependency on the business by changing the perspective on the business. In this study, it is aimed to design the application to be made using the design-based research model, to implement the application and to observe the analysis process. During the use of the application, updates were made on the application by talking to the user employees. The application was presented to the human resources working in the accommodation sector and the working group formed by the researcher in 2022. The application lasted for 4 weeks and a structured interview form was used to collect the data. As a result of the application, it was observed that the application had a positive effect on the motivation of the employees towards their workplace and work. In addition, suggestions were made on the development of the application and its more effective use.