The effect of role conflict and ethical climate on turnover intention
Rol çatışması ve etik iklimin devir niyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 786762
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Etik iklim, örgüt kültürünün bir parçası ve çalışanların etik ve etik olmayan davranışlarını öngörebilen doğru davranışlara ve etik sorunlarla başa çıkma yollarına ilişkin algılar bütünüdür. Etik iklim, çalışanların etik davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu için oldukça önemlidir. Ayrıca çalışan devir hızını azaltmak için örgüt yöneticilerine faydalı bilgiler sağlayabilecek olan bu bakış açısıyla örgütten ayrılma nedeninin değerlendirilmesi önemlidir çünkü nitelikli personelin elde tutulması işletmelerin önemli konularından biridir. insan kaynakları, bu açıdan: Çalışanların işten ayrılma eğilimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma, etik iklim ile rol çatışması arasındaki ilişkinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Amaç açısından, bu araştırma, Irak'ın Babil kentindeki Rafi-Dain Devlet Bankası'nın 122 çalışanının seçildiği analitik betimsel araştırma yöntemine dayalı ve uygulanmıştır. Veriler bir anket aracılığıyla toplanmış, korelasyon ve regresyon testleri ve SPSS 26 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, etik iklim ile işten ayrılma niyeti arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. rol çatışması ile işten ayrılma niyeti arasındaki Elde edilen sonuçlardan da örgütteki etik iklimin rol çatışmasını azaltırken etik davranışlara yol açtığı ve örgüt yöneticilerinin bu araştırmada sunulan operasyonel çözümleri örgütte etik iklimi oluşturmak ve geliştirmek ve azaltmak için kullanabilecekleri görülmektedir. Ayrılma ve çalışanlara hizmet etme eğilimi.
Özet (Çeviri)
Ethical climate is a part of organizational culture and a set of perceptions regarding correct behavior and ways of dealing with ethical issues, which can predict the ethical and unethical behaviors of employees. Because ethical climate has a great influence on the ethical behavior of employees, it is very important. Also, it is important to evaluate the reason for leaving the organization from this point of view, which can provide useful information to the managers of the organization in order to reduce employee turnover, because the retention of qualified personnel is one of the important issues of human resources, in this regard: It is very important to identify the factors that Affect the tendency of employees to leave their jobs. The current study was conducted with the aim of measuring the relationship between the ethical climate and role conflict on the turnover intention. In terms of purpose, this research was applied and based on the analytical descriptive research method, which selected 122 employees of the Rafi-Dain Governmental Bank in Babylon, Iraq. The data were collected through a questionnaire and analyzed through correlation and regression tests and using the statistical program SPSS 26. The results of the research indicate that There is a negative and significant relationship between the ethical climate and turnover intention, and there is a positive relationship between the role conflict and the turnover intention. And through the results, it can be seen that the ethical climate in the organization leads to ethical behaviors while reducing the role conflict and the organization managers can use the operational solutions presented in this research to create and improve the ethical climate in the organization and reduce the tendency to leave, and serve the employees.