مفهوم الارهاب الفكري وأثر الولاء والبراء عليه في الفقه الإسلامي
Fikri terörizm kavramı ve İslam fıkhında sadakat ve inkarın etkisi
  1. Tez No: 786829
  2. Yazar: GHASSAN IBRAHIM AWAD ALNUAIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Entelektüel terör, bir kişinin benimsediği, başkalarının görüşlerine saygısızlık, dışlama, ifade özgürlüğünden yoksun bırakma ve ideolojik ritüellerin uygulanması ile sonuçlanan görüşler, bunlara karşı ısrar ve hoşgörüsüzlükle sonuna kadar devam etmesi olarak tanımlanmaktadır. tahakküm ve elindeki şiddet araçlarını kullanarak başkalarına bu görüşleri empoze etme aşamasıdır ve bu durum toplumlarda yaygındır ve her toplumda fikirlere tahammülsüzlük, yanlış anlama ve hatalı olmak gibi birbirinden farklı yardımcı etmenler vardır. hukuk metinlerinin tahlili ve başta köyler ve kırsal kesimler olmak üzere bazı bölgelerin maruz kaldığı fikri boşluk, işsizlik, aile parçalanması, yetersiz eğitim ve rehberlik, kötü arkadaşlar, dinî ve ideolojik yoldan sapma doğru orta yaklaşım ve baskı.Devlet veya otoriter din otoriteleri tarafından uygulanan fikri ve diğer görüşün ortadan kaldırılması ve bu sorunu tedavi etmek için önleyici yöntem ve araçlar izlenmelidir ve bunlar bilimsel ve bilimsel ve diğer olmak üzere ikiye ayrılır. saha pratiği ve gerçekten önleme isteniyorsa birbirinden ayrılamayan bir sendromdur.Bilimsel gelince: Şeriat bilgisini ılımlı Muhammedi alimlerin ellerinde aramanın yanı sıra alimler ve alimlerle oturmak gerekir. reformcular ve onların tavsiyelerini ve rehberliğini almanın yanı sıra yanlış anlamaları düzeltme Aşırılık yanlıları ve yanılgılarını, bilimde köklü alimlerin argümanları ve kati delilleri ile insanlara açıklamak ve işleme gelince: Şüpheli yer ve yerlerden sakınmak, ayrıca İslam ve Müslümanlara düşman beyanları durdurmak için çalışmak gerekir. fikrî sapma olgusuyla iki şekilde yüzleşmenin yanı sıra, güvenlik ve aşırılık yanlılarını uzlaştırarak fikrî siyaset ve şiddetten ve kandan uzak ikna yöntemlerini kullanmanın yanı sıra sosyal ve ekonomik adalet için çabalamak ve siyasi bulmaya çalışmak. hak ve özgürlüklere saygı ve başkalarının görüşlerinin kabulüne dayalı eğitim
Özet (Çeviri)
Intellectual terrorism is defined as the opinions that a person adopts, which result in disrespect for the opinions of others, their exclusion, and their deprivation of freedom of expression and the practice of ideological rituals, with persistence and intolerance towards them, until it reaches the stage of imposing those opinions on others through domination and the use of the means of violence available to him, and this situation is widespread in societies, and each A society of helping factors that differ from each other, including intolerance to opinions, misunderstanding and erroneous analyzes of legal texts, and the intellectual vacuum that some regions, especially villages and rural areas, suffer from, as well as unemployment, family disintegration, poor education and guidance, and bad friends, as well as religious and ideological deviation from the path of the correct middle approach, and oppression. Intellectual and the abolition of the other opinion that is practiced by the state or by the authoritarian religious authorities, and to treat this problem, preventive methods and means must be followed, and they are divided into scientific and field practical, and it is a syndrome that cannot be separated from each other if prevention is actually wanted. As for scientific: it is necessary to seek knowledge Shari'a at the hands of the moderate Muhammadan scholars, as well as sitting with scholars and reformers and taking their advice and guidance, as well as correcting misconceptions Extremists, and explaining their error to people with the argument and conclusive evidence by scholars well-established in science, and as for the process: it is necessary to avoid suspicious sites and places, as well as work to stop statements hostile to Islam and Muslims, as well as confronting the phenomenon of intellectual deviation in two ways, security, and intellectual politics by accommodating extremists , and the use of persuasion methods away from violence and bloodshed, as well as striving for social and economic justice, and working to find political education based on respect for rights and freedoms and acceptance of the opinions of others.