Günümüz liderlik profili transformasyonel (dönüştürücü) liderlik: Antalya bölgesinde bulunan beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Contemporary leadership profile transformational leadership:a research in 5 star hotels in Antalya region
  1. Tez No: 206467
  2. Yazar: SEHER ARMAĞAN ÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜYA EHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşme sonucu ortaya çıkan yeni iş koşulları çerçevesinde, işletmelerdekiliderlik anlayışında büyük kapsamlı değişiklikler meydana gelmiştir. Geleneksel hiyerarşikişletmelerde amaçların oluşturulması ve bu amaçlara ulaşmayı sağlayacak faaliyetlerinbelirlenmesi, işletmeyi kontrol eden kişiler tarafından gerçekleştirilmekteydi. Bugün geçerliolan anlayış çerçevesi içerisinde ise paylaşılan sorumluluklar bulunmaktadır ve bu dapaylaşılan amaçlar ve bu amaçların gerçekleştirilmesine yönelik paylaşılan bağlılık demektir.Sürekli değişen dünyada ve giderek şiddetlenen rekabet ortamında, müşteri yaratabilmek,endüstri standartlarını belirleyebilmek, etkin bir organizasyonel yapıya ulaşmak, küreselrekabet gücünü arttırmak, uygarlığa katkıda bulunabilen bir organizasyona dönüşmek gibiamaçları başarabilmek için klasik yönetim reçeteleri yetersiz kalmakta, daha ileri düzeyde biranlayışa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda etkin liderleri bulup çıkartmak ve onlarıyetiştirip geleceğe yön vermek organizasyonlar için bir seçenek değil gereklilik olmaktadır.Dünyada ki makro dönüşümler, yönetim alanında da dönüşümlere neden olmaktadır.Yönetim alanındaki dönüşümler de ya yönetici-lider tarafından uygulamaya konulmak ya daanılan yönetici-lider tarafından geliştirilmektedir. Dolayısıyla ?yöneticilerin lider; liderindedönüştürücü lider olmak gibi, bir zorunluluğu ortaya çıkmaktadırBu nedenlerden dolayı ele alınan bu çalışma da yöneticilik, liderlik ve dönüştürücüliderlik kavramları irdelenmiş ve teorik çalışmaya ek olarak Antalya Bölgesinde bulunan beşyıldızlı otel işletmelerinin genel müdürlerinin ne ölçüde dönüştürücü lider özelliklerinitaşıdıklarını ortaya koymak amacıyla ampirik bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the framework of new working conditions revealed as the result of globalization,there have been extensive changes in the concept of leadership. In traditional hierarchicbusinesses, forming the goals and identifying the activities which will ensure to accomplishthese goals were realized by the people who are controlling the business. According to theframework which is valid recently, there exist the shared responsibilities, and this meansshared goals and shared attachment in the direction of realizing these goals. In continuouslychanging world and becoming more severe competitive environment, in order o achieve goalssuch as transforming into an organization contributing to civilization, increasing the globalcompetitive power, reaching an effective organizational structure, identifying the standards ofthe industry, creating customers; the classical management recipes remain inefficient, hence itis required that a new approach must be revealed. In this context, revealing the efficientleaders and growing them in order to direct the future becomes not a choice but a necessity forthe organizations.Macro transformations in the world cause the transformations in the area ofmanagement. Likely, the transformations in the area of management are developed orimplemented by manager-leader. Therefore, managers are to be leaders, leaders are to betransformative leaders.In this study, realized due to mentioned-above reasons, the concepts of manager,leadership, and transformational leadership are examined; additional to theoretical study, anempirical research is realized in order to introduce that to what extent the general managers offive star hotels in Antalya possess the transformational leadership features.