COVID-19 pandemisinin tarım çalışanlarına etkisi: Çanakkale ili örneği
Effect of COVID-19 pandemic on agricultural employees: The a case study in Çanakkale province
- Tez No: 786881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarım geçmişten bugüne insanlığın başlangıçta beslenme gereksinimini karşılamak için var olan bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlık tarihi kadar eski olan tarım sektörü, günümüzde beslenmenin haricinde başlı başına önem oluşturan etkin bir sektör olma özelliği taşımaktadır. Tarım sektörü etkileyen ve etkilenen bir sektör olma özelliğini içinde barındırırken, son dönemde yaşanan Covid-19 küresel salgın krizinin boyutuyla yeniden incelenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. İlk olarak 2019 yılı Aralık ayında Çin'de ortaya çıkan korona virüs salgının küresel bir boyut kazanması ile birlikte tüm ekonomik sektörler ve tarım sektörü salgının seyrinden oldukça etkilenmiştir. Bu çalışmada da Covid-19 salgın döneminin başta ekonomiye ve özelde tarım ekonomisine olan etkilerini analiz ederek, bu tip küresel krizlerin tarımın geleceğine ve tarım çalışanlarına olan etkisinin boyutunu incelemek, araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Yapılan çalışma esnasında Covid-19 salgınının etkisinin ekonomik sektörlere etkisi, bu alanda yapılan literatür çalışmaları da incelenerek değerlendirilmiş olup, tarım çalışanlarının genel durumu ve salgın döneminden etkilenme düzeyleri ise 81 soru ve 5 ana bölümden oluşan bir anket çalışması ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların cevaplarına göre salgın dönemi kişisel çalışma durumunu etkilememesine rağmen, salgının yarattığı ekonomik belirsizlik hali ve tarımın var olan sorunlarına ek olarak salgın döneminde yaşanan arz sorunlarının da tarım sektörüne önemli derecede etki edeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture has emerged as a structure that exists to meet the nutritional needs of humanity from the past to the present. The agricultural sector, which is as old as the history of humanity, is an effective sector that is important on its own, apart from nutrition. While the agriculture sector is an influencing and affected sector, it has revealed the necessity of re-examining the size of the recent Covid-19 global epidemic crisis. All economic sectors, including the agricultural sector, were significantly impacted by the coronavirus epidemic course after it first emerged in China in December 2019. The purpose of this research is to examine the effects of the Covid-19 epidemic period on the economy, particularly the agricultural economy, and to determine the extent to which such global crises affect the future of agriculture and agricultural workers. The impact of the Covid-19 epidemic on various economic sectors has been examined during the study, and the general situation of agricultural workers and the extent of their exposure to the epidemic period has been assessed using a survey study with 81 questions and 5 main sections. According to the participants' responses, even though the epidemic period has no effect on an individual's job, it has concluded that the agricultural sector would be significantly impacted by the economic uncertainty caused by the epidemic, ongoing agricultural issues, and supply issues encountered during the epidemic period.