Covid 19 pandemisinin sektörler, istihdam ve çalışma hayatı üzerine etkileri
Effects of the covid 19 pandemic on sectors, employment and working life
  1. Tez No: 766436
  2. Yazar: İCLAL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Covid-19 pandemisinin küresel ekonomiyi ne şekilde etkilediğini; sektörler, istihdam ve iş ve çalışma hayatı üzerinden ele alınması amaçlanmıştır. Bu amaçla tarihsel süreç içerisinde yaşanan büyük salgınlar ve ekonomik etkileri öncelikli olarak incelenmiştir. Kuramsal bir yapı sağlayan bu inceleme sonucu ve içinde olduğumuz Covid-19 pandemisine ilişkin oluşan literatürün katkısıyla Covid-19 pandemisinin küresel ekonomiyi sektörler bağlamında ne şekilde etkilediği ve istihdam ve çalışma hayatı üzerine yarattığı etki ve dönüşümler kapsamlı olarak ele alınmıştır. Covid-19 pandemisi, milyonlarca can kaybı yaşatmasının yanında ülke ekonomilerine büyük kayıplar verdiren ve ne zaman biteceğinin belirsizliğini koruduğu bir özelliğe sahiptir. Özellikle hizmet sektörü olmak üzere finansal piyasalar, turizm, sanayi-otomotiv, e-ticaret, tarım, tedarik zincirleri, ulaşım-havacılık ve sağlık sektörleri üzerinde etkili olmuştur. Ülke yöneticilerinin virüsün etkilerini azaltmak ve önlemek için uyguladıkları yasal kısıtlamalar ve önlemler sektörlerin daralmasına ve ekonomilerin küçülmesine neden olmuştur. Bu durum istihdam ve işsizliği de olumsuz etkilemiş çalışma hayatında esnek çalışma modellerine geçme zorunluluğunu getirmiştir. Çalışma hayatında uzaktan/evden çalışma, tele (çağrı) üzerine çalışma, tele (part time) çalışma modelleri uygulanmış olup en fazla tercih edileni evden/uzaktan çalışma olmuştur. İş gücünde yaşanan kayıplar küresel piyasaları olumsuz etkilemiş, işsizlik artmış ve bu durumdan en fazla gençler, kadın işçiler, kayıt dışı çalışanlar, mevsimlik işçiler ve savunmasız kesimler etkilenmiştir. Evden ya da uzaktan çalışmanın mümkün olmadığı işlerde çalışanların işlerinden kısa süreli ya da süresiz olarak uzak kalmaları 2020 yılı için 430 milyondan fazla bir iş kaybının yaşanmasına neden olmuştur. Bununla beraber faaliyetlerine ara verilen bazı sektörlerde dijital teknoloji kullanımıyla birlikte evden çalışma gibi farklı çalışma ve istihdam modellerine geçilmiştir. Bu durum çalışma saatleri üzerinde azalma etkisi yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to discuss how the Covid-19 Pandemic affects the global economy through sectors, employment and business and working life. For this purpose, major epidemics in the historical process and their economic effects were primarily examined. As a result of this review, which provides a theoretical structure, and with the contribution of the literature on the Covid-19 Pandemic we are in, how the Covid-19 Pandemic affects the global economy in the context of sectors and the effects and transformations it has created on employment and working life have been comprehensively discussed. The Covid-19 Pandemic, in addition to causing millions of casualties, has a feature that causes great losses to the country's economies and remains uncertain when it will end. It has had an impact on financial markets, tourism, industry-automotive, e-commerce, agriculture, supply chains, transportation-aviation, and health sectors, especially in the service sector. The legal restrictions and measures implemented by the country's administrators to reduce and prevent the effects of the virus caused contraction of the sectors and the economies to shrink. This situation has also negatively affected employment and unemployment, and has brought the obligation to switch to flexible working models in working life. In working life, remote/home working, tele (call) working, tele (part time) working models were applied, and the most preferred one was working from home/remote. The losses in the workforce affected the global markets negatively, unemployment increased, and young people, female workers, informal workers, seasonal workers, and vulnerable groups were most affected by this situation. The short-term or indefinite absence of employees in jobs where it is not possible to work from home or remotely caused more than 430 million job losses in 2020. However, with the use of digital technology in some sectors whose activities have been suspended, different working and employment models such as working from home have been introduced. This has had a reduction effect on working hours.