Kadınların cinsiyet inancı ve STEM arasındaki ilişki: Bilgi teknolojileri örneğinde nitel bir araştırma
The relationship between women's gender belief and STEM: A qualitative research on the case of information technologies
- Tez No: 786882
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ARZU KALEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışma hayatının geçmişine ve bugününe bakıldığında yapılan araştırmalar kadınların çalışma hayatındaki yüzdesinin erkeklere kıyasla düşük olduğu gerçeğini ortaya koyar. Yapılan araştırmalar özellikle yönetimsel pozisyonlardaki kadın sayısının düşüklüğünü de ortaya koymaktadır. Bu düşük oranların yanı sıra bazı sektörlerde de kadınların sayısının azlığı çok daha çarpıcı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu alanların başında STEM alanları gelir. Yapılan araştırmalarla STEM alanları diye adlandırılan bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında çalışan kadınların oranının erkeklerden bir hayli düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada STEM alanlarından olan bilgi teknoloji alanında çalışan kadınların cinsiyet inançlarıyla beraber sektörlerinde yaşadıkları engeller ve fırsatlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Looking at the past and present of working life, research reveals the fact that the percentage of women in working life is low compared to men. Studies have also revealed that the number of women in managerial positions is low. In addition to these low rates, the low number of women in some sectors is even more striking. STEM fields come first among these fields. Studies show that the proportion of women working in the fields of science, technology, engineering and mathematics, which are called STEM fields, is considerably lower than that of men. In this study, the barriers and opportunities experienced by women working in the field of information technology, which is one of the STEM fields, together with their gender beliefs, were examined.