Order istatistiksel ve order ı-yakınsaklık tipleri üzerine
On order statistical and order i-convergence types
  1. Tez No: 786887
  2. Yazar: ESRA KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusunun önemini ve tarihi geçmişini anlatan genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, literatürde mevcut ve tez çalışmasının daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan bazı temel kavramlar ve tanımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, bir L toplamsal sistemdeki γ metriği hatırlanarak metrik ile ilişkili bazı özelliklerden bahsedilmiştir. Bu akılda tutularak, metrik toplamsal sistem (L, γ) da order istatistiksel yakınsaklık kavramı tanıtılıp bununla ilgili elde edilen bazı sonuçlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bir (L,γ) metrik toplamsal sistemde order ideal yakınsaklık kavramı ve bu kavram ile ilgili bazı genel özellikler ele alınmıştır. Bu anlamda öncelikle order ideal yakınsak kavramı tanıtılmış ve örnekler verilmiştir. Daha sonra order ideal sınırlılık ve OI^*-yakınsaklık kavramları tanıtılarak bu kavramların OI-yakınsaklık ile ilişkileri incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise, çalışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters. In the first chapter, a general literature information about the importance and historical background of the thesis subject is given. In the second part, some basic concepts and definitions available in the literature and necessary for a better understanding of the thesis work are mentioned. In the third chapter, some features related to the metric are mentioned by remembering the γ metric in an L additive system. Keeping this in mind, the concept of order statistical convergence in the metric additive system (L,γ) is introduced and some related results are examined. In the fourth chapter, the concept of order ideal convergence in a (L,γ) metric additive system and some general properties related to this concept are discussed. In this sense, firstly, the concept of order ideal convergent is introduced and examples are given. Then, the concepts of order ideal constraint and OI^*-convergence were introduced and their relations with OI-convergence were examined. In the fifth section, which is the last chapter, the sources in the literatüre that we use during our study are listed.