Laurik asitin anti-alzheimer potansiyelinin SH-SY5Y hücre hattında gen düzeyinde araştırılması
Investigation of the anti-alzheimer potential of lauric acid at the gene level on SH-SY5Y cell line
  1. Tez No: 786891
  2. Yazar: SUDE ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Alzheimer hastalığının (AH) iki ana patolojik değişimi amiloid-beta (Aβ) ve mikrotübül ile bağlantılı tau proteinlerinin bir araya gelerek toplanmasıdır ve bu hastalık nöronların beyin içerisindeki kaybı ile bağlantılıdır. Güncel olarak AH'nin sebebi belirsizliğini sürdürse de yapılan birkaç araştırma, AH'nın patogenezinde birtakım genlerin aktif rolde yer aldığını belirtmektedir. Hindistan cevizi yağı içeriğindeki Laurik asit, keton vücut öncüleri açısından zengin bir diyet kaynağı olduğu için beyin hücreleri tarafından yakıt olarak kullanabileceği düşünülmüştür. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı içeriğindeki Laurik asitin, AH'nın sebeplerinden biri olduğu düşünülen beta amiloid plak birikimi üzerinde de negatif etkisi olacağını öne süren çalışmalar mevcuttur. Son yapılan çalışmalar Laurik asitin nöroprotektif aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, Laurik asitin anti-Alzheimer etki mekanizması insan nöroblastom hücre hattından (SH-SY5Y) faydalanarak incelenmiştir. Hindistan cevizi yağı içeriğinde yüksek oranda Laurik asit bileşiği mevcuttur bu neden hücrelere Laurik asit bileşiği uygulandı. Hücrelere uygulanacak bileşiğin EC05 ve EC10 dozları (sırasıyla 1,556 μM, 2,279 μM) hesaplanarak bulundu. Hücreler belirlenen dozlarda Laurik asite maruz bırakıldı ve hücrelerden RNA izolasyonu gerçekleştirilip, ilgili genlerin qRT-PCR analizi tamamlandı. Laurik asitin CD33, APP, PSEN1, MMP9, BIN1, PSEN2, APOE, CLU, PICALM, CR1, ABCA7, MS4A1, CD2AP ve SORL1 genlerinin mRNA düzeyinde yarattığı farklılıklar incelendi. Uygulama sonucunda PSEN2 mRNA ekspresyon düzeyine bakıldığında 1,556 μM doz uygulamasında 2,66 kat artma gözlemlenirken, 2,279 μM doz uygulamasında bir farklılık gözlemlenmedi. APOE, PICALM ve BIN1 genlerinin mRNA düzeylerinde ise 1,556 μM doz uygulamasında sırasıyla 6,02 kat, 2,28 kat ve 5,79 kat anlamlı artış gözlemlendi. Bu üç genin ifade düzeylerinde 2,279 μM doz uygulamasında ise sırasıyla 3,29 kat, 2,35 kat ve 6,42 kat artış görüldü. Buna ek olarak MS4A1 geninin mRNA ekspresyon düzeylerinde 1,556 μM doz uygulamasında etki görülmezken, 2,279 μM doz muamelesinde 2,80 kat azalma görüldü. CR1 geninde de sadece 1,556 μM doz uygulamasında 2,32 kat artış gözlendi. Ayrıca MMP9 geninde 1,556 μM doz uygulamasında 2,36 kat azalış ve 2,279 μM doz uygulamasında da 3,34 kat azalış görüldü. Son olarak SORL1 geninde 1,556 μM doz uygulamasında bir fark görülmedi fakat, 2,279 μM doz uygulamasında 8,28 kat artış görüldü. Elde edilen sonuçların, Laurik asitin anti-Alzheimer etkisini destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen zamanlarda hayvan deneyi çalışmalarıyla Laurik asitin etki mekanizması daha yüksek doğrulukta sonuçlar ile belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
The two main pathological changes of Alzheimer's disease are the aggregation of Amyloid-beta (Aβ) and microtubule-associated tau proteins, and also loss of neurons in the brain is one of the AD causes. Despite of the fact that the cause of AD remains unclear today, few studies indicate that certain genes play an essential role in progression of AD. Lauric acid in Coconut oil is declared to be a nutrition source rich in ketone body precursors and thus it can be utulized as fuel by brain cells. There are studies suggesting that Lauric acid will also be effective on beta amyloid plaques that gather in a brain with Alzheimer's disease, as well. Latest investigations have shown that coconut oil has neuroprotective efficiency. In this investigation, the anti- Alzheimer performance of Lauric acid were investigated using SH-SY5Y cell line. Coconut oil contains a high percentage of Lauric acid compounds, so Lauric acid compound was applied to the cells. EC05 and EC10 doses of Lauric acid were specified on SH-SY5Y cell line. Cells were treated with specified doses. RNA isolation was performed and qRT-PCR analysis of the relevant genes was completed. Differences induced by Lauric acid on the expression levels of CD33, APP, PSEN1, MMP9, BIN1, PSEN2, APOE, CLU, PICALM, CR1, ABCA7, MS4A1, CD2AP and SORL1 were analyzed. Coconut oil contains a high percentage of Lauric acid compounds, so Lauric acid compound was applied to the cells. According to this, PSEN2 mRNA expression grade in Lauric acid compound increased 2.66-fold, at the dose of 1.556 μM but no distinctness was detected in the 2.279 μM dose application. The mRNA grades of APOE, PICALM and BIN1 genes were considerably increased by 6.02-fold, 2.28-fold and 5.79-fold, respectively, at the dose of 1.556 μM doses. Expression grades of these three genes were increased by 3.29-fold, 2.35-fold and 6.42-fold, in turn, at the dose of 2,279 μM. Besides, the mRNA expression grades of the MS4A1 gene were not affected by the dose of 1.556 μM, but it was decreased by 2.80-fold at the dose of 2.279 μM dose. Expression level of the CR1 gene was increased by 2.32-fold at the dose of 1.556 μM. Besides, a 2.36-fold decretion was detected at the dose of 1.556 μM and the expression level of MMP9 gene was decreased by 3.34-fold at the dose of 2.279 μM. Finally, there was no difference in the SORL1 gene at the dose of 1.556 μM but an 8.28-fold increase was observed at the dose of 2,279 μM. We can say that the results obtained are supportive of the anti-Alzheimer effect of the Lauric acid. In the future, the mechanism of action of Lauric acid can be determined with higher accuracy by performing animal experiments.