Kral istiridye mantarının (pleurotus eryngii) üretim sürecinde farklı substratların lignoselülozik içeriklerinde meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in lignocellulosic content of different substrates during the production process of king oyster mushroom (pleurotus eryngii)
  1. Tez No: 941075
  2. Yazar: BURAK SALMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZANKAYA, DOÇ. DR. FUNDA ATİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalşmasında, dört lignoselülozik substrat (mercimek samanı (LS), yer fıstığı samanı (PS), yer fıstığı kabuğu (PH) ve kavak talaşı (POS)) üzerinde yetiştirilen Pleurotus eryngii'nin biyodönüşüm verimliliği, substrat bozunma dinamiklerini analiz etmek için Fourier Transform Infrared (FTIR) spektroskopisi kullanılarak değerlendirilmiştir. Farklı substratlarda, misel sarım süresi 20,2-23,7 gün arasında değişmiş, primordia oluşumu 41,8-47,2 gün sürmüş ve ilk hasat 51,5-59,9 günde gerçekleşmiş, verim ve biyolojik etkinlik 155,6-301,8 g/kg ve %45,76-86,23 arasında değişmiştir. Çalışmada FTIR spektroskopisi ve kimyasal-lignoselülozik analizler arasındaki uyum teyit edilmiştir. İlk spektrumlar substrata özgü yapısal özellikleri ortaya koyarken, hasat sonrası profiller, mantar biyokütle birikiminin (1650-1540 cm-¹'de protein/polisakkarit bantları) yanı sıra kısmi lignin (1600, 1510 cm-1) ve selüloz (1158, 1050, 896 cm-1) bozunmasını göstererek birbirine yaklaşmıştır. Düşük lignin (MS: %8,57) ve yüksek karbonhidrat içeriği ile karakterize edilen MS substratı, selüloz/hemiselüloz bantlarında hızlı düşüşler sergilemiş, bu da gelişmiş misel kolonizasyonu, daha kısa yetiştirme döngüleri (20,2 gün) ve yüksek biyolojik verimlilik (BE) (%86,23) ile ilişkilendirilmiştir. Buna karşılık, lignin bakımından zengin substratlar (YFK: %22,43; KT: %22,70) sınırlı spektral kaymalar, verimsiz polisakkarit bozunması ve uzun misel sarım süresi (25,3 ve 23,7 gün) göstererek BE'nin azalmasına (sırasıyla %55,53 ve %45,76) neden olmuştur. Lignoselülozik bileşenlerin farklı şekilde bozunması, substrata özgü enzimatik aktivitenin altını çizmiş, lignin inatçılığı YFK ve KT'da selüloz erişilebilirliğini engellemiştir. Bu bulgular, substrat bileşimi, FTIR türevli bozunma modelleri ve mantar üretkenliği arasında doğrudan bir bağlantı kurmaktadır. Ayrıca farklı substratlarda yetiştirilen P. eryngii mantarının FTIR spektrumları belirlenerek besin içeriği ortaya konmuştur. KT substratı, en zengin ve dengeli FTIR profilini göstermektedir. Bu substratta gelişen mantarlar, protein, yağ ve fenolik bileşikler açısından yüksek içerik sergilemektedir. YFS substratında yetişen mantarların FTIR absorbsiyonları en düşük yoğunluklara sahip olup, muhtemelen sınırlı besin ve düşük biyoaktiviteye sahiptir. MS substratında yetişen mantarlarda KT substratındakilere yakın bir profil sergilemişlerdir. Çalışma, FTIR spektroskopisinin substratın biyolojik bozunabilirliğini değerlendirmek için uygun maliyetli bir araç olduğunu vurgulamakta ve mantar yetiştiriciliği için sürdürülebilir tarımsal kalıntıların seçimine rehberlik etmektedir. Çalışma sonuçlarına göre MS subtratı mantar verimi ve kalitesi açısından ülkemizde P. eryngii üretiminde kullanım için ümit verici sonuçlar sergilemiştir. Ayrıca, FTIR spektroskopisi mantar yetiştiriciliğinde hem lignoselülozik değişimlerin belirlenmesi hem de mantarların besin profillerinin ortaya konmasında başarı ile kullanılabilecek bir yöntem olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the bioconversion efficiency of Pleurotus eryngii grown on four lignocellulosic substrates (lentil straw (LS), peanut straw (PS), peanut shell (PH) and poplar sawdust (POS)) was evaluated using Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy to analyze substrate degradation dynamics. On different substrates, the spawning period ranged from 20.2-23.7 days, primordia formation took 41.8-47.2 days and first harvest occurred in 51.5-59.9 days, yield and biological efficiency ranged from 155.6-301.8 g/kg and 45.76-86.23%. The study confirmed the agreement between FTIR spectroscopy and chemical-lignocellulosic analysis. While the initial spectra revealed substrate-specific structural features, the post-harvest profiles converged, showing partial lignin (1600, 1510 cm-1) and cellulose (1158, 1050, 896 cm-1) degradation as well as fungal biomass accumulation (protein/polysaccharide bands at 1650-1540 cm-1). The LS substrate, characterized by low lignin (LS: 8.57%) and high carbohydrate content, exhibited rapid decreases in cellulose/hemicellulose bands, which was associated with improved mycelial colonization, shorter cultivation cycles (20.2 days spawning run) and high biological efficiency (BE) (86.23%). In contrast, lignin-rich substrates (PH: 22.43%; POS: 22.70%) showed limited spectral shifts, inefficient polysaccharide degradation and long spawning time (25.3 and 23.7 days), resulting in reduced BE (55.53% and 45.76%, respectively). The differential degradation of lignocellulosic components underlined substrate-specific enzymatic activity, with lignin recalcitrance inhibiting cellulose accessibility at PH and POS. These findings establish a direct link between substrate composition, FTIR-derived degradation patterns and fungal productivity. Furthermore, the nutrient content of P. eryngii mushrooms grown on different substrates was revealed by determining their FTIR spectra. The POS substrate shows the richest and most balanced FTIR profile. Mushrooms growing on this substrate exhibited high content of protein, fat and phenolic compounds. The FTIR absorptions of fungi grown on PS substrate have the lowest intensities, probably due to limited nutrients and low bioactivity. Mushrooms grown on LS substrate exhibited a profile close to that of the POS substrate. The study highlights that FTIR spectroscopy is a cost-effective tool to assess the biodegradability of the substrate and guides the selection of sustainable agricultural residues for mushroom cultivation. According to the results of the study, LS substrate showed promising results in terms of mushroom yield and quality for use in P. eryngii production in our country. In addition, FTIR spectroscopy was found to be a method that can be successfully used in mushroom cultivation both to determine lignocellulosic changes and to reveal the nutrient profiles of mushrooms.