Pricing ambiguity and ambiguity aversion in the cross-section of stocks
Muğlaklık ve muğlaklıktan kaçınmanın hisse senetleri kesidinde fiyatlanması
- Tez No: 786958
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU YORULMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez pürüzsüz muğlaklıktan kaçınma teorisine dayanan teorik bir modeli kul- lanarak muğlaklık ve muğlaklıktan kaçınmanın kesitsel olarak hisse senetlerinde fiy- atlanıp fiyatlanmadığını ve kullanılan modelin kesitsel hisse senedi anormalliklerini açıklama gücünü araştırmıştır. Literatürde muğlaklığın hisse senetlerinde fiyatlanıp fiyatlanmadığını araştıran çalışmalar genellikle araştırma sorusuna toplam piyasa düzeyinde bakmıştır. Tezdeki ana bulgu muğlaklığın kesitsel olarak hisse senetlerinde fiyatlandığıdır. Hisse senetlerinin kesitte risksiz getiri oranı üzerindeki anormal getir- ilerinin (yani sermaye varlık fiyatlandırma modelindeki (SVFM) alfalar) hisselerin muğlaklığa olan duyarlılığıyla arttığı gösterilmiştir. Muğlaklık duyarlılığı şirketin muğlaklık betası ve SVFM betasının farkı olarak tanımlanmaktadır; muğlaklık be- tası ise hissenin piyasa portföyü muğlaklığına olan duyarlılığıdır. Hisselerin muğlak- lık betalarını tahmin edebilmek için, Jurado, Ludvigson ve Ng'nin (2015) oluştur- duğu makroekonomik belirsizlik endeksi piyasa portföyü muğlaklığını temsil için kul- lanılmıştır. Tez, hisseler muğlaklık duyarlılıklarına göre sıralanıp beş ayrı portföye bölündüğünde ve muğlaklık duyarlılığı bir faktör olarak SVFM regresyonunda kul- lanıldığında, hem en yüksek duyarlılıklı portföyün alınıp en düşük duyarlılıklı port- föyün satıldığı fark portföyünün SVFM alfasının, hem de beş portföyün ayrı ayrı SVFM alfalarının yokolduğunu göstermiştir. Tez ayrıca muğlaklık ve muğlaklıktan kaçınmanın beta anomalisini tümüyle, operasyonel karlılık ve momentum anoma- lilerini de kısmen açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Based on a theoretical model that relies on the theory of smooth ambiguity aver- sion, this thesis empirically investigates whether ambiguity and aversion towards it is priced in the cross-section of stocks and tests whether the model has explanatory power for resolving some of the cross sectional stock anomalies. The literature inves- tigating whether ambiguity is priced in stock returns typically studies the research question at the aggregate market level. The main finding in the thesis is that am- biguity is priced in the cross section of stocks. Abnormal excess returns of stocks (i.e. CAPM alphas) in the cross section are shown to increase with stocks' ambi- guity exposure which is defined as the difference between the ambiguity beta of a stock and its CAPM beta, where ambiguity beta is the stock's exposure to market portfolio ambiguity. In order to estimate stocks' ambiguity betas, macroeconomic uncertainty index of Jurado, Ludvigson and Ng (2015) is employed as a proxy for market portfolio ambiguity. The thesis shows when stocks are ranked into quintile portfolios according to their ambiguity exposure and ambiguity exposure is controlled for in the CAPM regression as a separate factor, alpha of the high-minus-low quintile as well as the alphas of the individual quintiles disappear. The thesis also shows that ambiguity and ambiguity aversion fully explain the beta anomaly, while providing partial explanations to operating profitability and momentum anomalies.