Perkütan translüminal koroner anjioplasti işlemi öncesi dinletilen müziğin bireylerin anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of music played before percutaneous transluminal coronary angioplasty on individuals' anxiety levels
- Tez No: 786977
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YILDIZ, DOÇ. SİBEL KARACA SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Perkütan Translümünal Koroner Anjioplasti (PTKA) işlemi öncesi dinletilen müziğin bireylerin anksiyete düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın evreni bir kamu hastanesinin Koroner Anjiyografi Ünitesinde tedavi gören ve elektif PTKA yapılması planlanan koroner arter hastalığı ve/veya iskemik kalp hastalığı bulunan 270 birey, örneklemini ise bu hastalar arasından araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 160 hasta oluşturdu. Hastalar randomize edilerek, kontrol grubu (40 kişi), deney I (40 kişi-ney dinletisi), deney II (40 kişi-klasik müzik) ve deney III (40 kişi- meditasyon müziği) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Hastalara işlem öncesi müzik dinletildi. Veriler, genel bilgi formu, Durumluluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği aracılığı ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel analizlerin yanı sıra, Pearson korelasyon testi, One-way Annova testi, eşleştirilmiş örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi kullanıldı.Yaş ortalamaları 51.14 ± 8.59 olan hastaların %69.4'ü erkekti. Hastalarda anksiyete puanının işlem sonrası işlem öncesine göre azaldığı görülmekle birlikte, hastalara işlem öncesi dinletilen müzik türüne göre anlamlı fark göstermediği saptandı. Hastalarda medeni durumun ney dinletilen grupta durumluk anksiyete puanını etkilediği belirlendi. Klasik müzik diletilen grupta endişeli olduğunda müzik dinlemenin kendisini rahatlattığını ifade eden hastalarda sürekli anksiyete puanının azaldığı saptandı. Kontrol grubunda işlem süresi arttıkça; klasik müzik grubunda ise daha önce PTKA uygulanma sayısı arttıkça anksiyete puanının da arttığı belirlendi. Çalışmanın daha büyük bir örneklemde tekrar edilmesi ve yapılacak araştırmalarda, bireysel özellikler, bireyin müzik tercihi, hastada var olan diğer hastalıklar, çalışmanın yapılacağı yerin sosyo-demografik özellikleri gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of the music listened to before the Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty (PTCA) procedure on the anxiety levels of individuals. The population of the study consisted of 270 individuals with coronary artery disease and/or ischemic heart disease who were treated in the Coronary Angiography Unit of a public hospital and planned for elective PTCA, and the sample consisted of 160 patients who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. The patients were randomized and divided into 4 groups as control group (40 people), experiment I (40 people-ney music), experiment II (40 people-classical music), and experiment III (40 people-meditation music). The patients were listened to music before the procedure. Data were collected through the general information form, the State Anxiety Inventory, and the Trait Anxiety Inventory. In the evaluation of the data, Pearson correlation test, One-way Annova test, paired sample t-test and independent sample t-test were used as well as descriptive statistical analyses. 69.4% of the patients with a mean age of 51.14 ± 8.59 were male. Although it was observed that the anxiety score of the patients decreased after the procedure compared to the pre-procedure, it was determined that there was no significant difference according to the type of music played to the patients before the procedure. It was determined that the marital status of the patients affected the state anxiety score in the flute group. It was determined that the trait anxiety score decreased in the patients who expressed that listening to music relieved them when they were anxious in the group in which classical music was desired. As the processing time increased in the control group; In the classical music group, it was determined that the anxiety score increased as the number of previous PTCA applications increased. It is recommended to repeat the study with a larger sample and to consider factors such as individual characteristics, music preference of the individual, other diseases present in the patient, and socio-demographic characteristics of the place where the study will be conducted.