Düşme nedeni ile kalça kırığı ameliyatı geçiren yaşlı yetişkin bireylerin duyusal işlemleme ve potansiyel etki faktörleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory processing and potential ımpact factors in elderly adults receiving hip fracture surgery for falling
- Tez No: 786987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Geriatri, Ortopedi ve Travmatoloji, Occupational Therapy, Geriatrics, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Düşme Nedeni ile Kalça Kırığı Ameliyatı Geçiren Yaşlı Yetişkin Bireylerin Duyusal İşlemleme ve Potansiyel Etki Faktörleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ergoterapi Anabilim Dalı, İstanbul. Bu çalışma, son 6 ay içinde düşmeye bağlı kalça kırığı ameliyatı geçiren yaşlı yetişkin bireylerin farklı paternlere göre duyusal işlemleme süreçlerini değerlendirmeyi ve duyusal işlemleme ile ilişkili olabilecek fiziksel performans, düşme riski, düşme korkusu ve depresyon parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 65 yaş ve üzerinde, düşmeye bağlı kalça kırığı ameliyatı geçiren ve Mini Mental Durum Test sonucu ≥ 24 olan 137 yaşlı yetişkin birey (92 kadın, 45 erkek) dahil edildi. Yaşlı yetişkin bireylerin demografik bilgilerini değerlendirmek için çalışma için özel olarak hazırlanan demografik bilgi formu, duyusal işlemleme süreçlerinin değerlendirilmesi için Yetişkin Duyusal İşlemleme Ölçeği (YDİÖ), Fiziksel ve fonksiyonel performansı değerlendirmek amacıyla Kısa Fiziksel Performans Bataryası (KFPB), düşme riskinin değerlendirilmesi için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), düşme korkusunun değerlendirilmesi için Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ), depresyonun değerlendirilmesi için Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Sensory Processing and Potential Impact Factors in Elderly Adults Receiving Hip Fracture Surgery for Falling. Master Thesis, Istanbul Atlas University Graduate Education Institute, Department of Occupational Therapy, Istanbul. This study aims to evaluate the sensory processing processes of elderly adults who have undergone fall-related hip fracture surgery in the last 6 months, according to different patterns, and to examine the relationship between physical performance, fall risk, fear of falling, and depression parameters that may be related to sensory processing. 137 elderly adults (92 females, 45 males) aged 65 years and older, who had undergone fall-related hip fracture surgery and had a Mini Mental State Test result ≥ 24, were included in the study. Demographic information form specially prepared for the study to evaluate the demographic information of older adults, Adult Sensory Processing Scale (ASPS) to evaluate sensory processing processes, Short Physical Performance Battery (FPB) to evaluate physical and functional performance, Timed Get Up and Down to assess fall risk. The Walk Test (TUG), the Fall Efficiency Scale (FES) were used to evaluate the fear of falling, and the Geriatric Depression Scale (GDS) was used to evaluate the depression.