Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin sağlık sektörüne etkileri: Adana ili örneği
The effects of the Presidential Government System on the health sector: The case of Adana province
- Tez No: 787005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hükümet sistemleri ve anayasal hareketler Türk siyasal hayatında önemli yer tutan unsurların başında gelmektedir. Cumhuriyetin kurulmasından günümüze kadar geçen sürede yönetimsel gelişmeler ve anayasal hareketler toplumsal hayatı etkilemiş, aynı zamanda devletin kurumsal ve yapısal kimliğini belirlemiştir. Halen yürürlükte olan 1982 anayasasında da son dönemde birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle 16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen anayasa değişikliği referandumu bu duruma örnek teşkil etmektedir. Bu referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin (CHS) yasal altyapısını oluşturan değişiklikler kabul edilmiş ve 24 Haziran 2018 seçimleriyle de CHS fiilen hayata geçmiştir. Yeni sisteme geçişle birlikte devlet organları yeniden şekillendirilmiştir. Özellikle bakanlıkların teşkilat yapısı başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarda yapısal düzenlemeler gerçekleşmiştir. Benzer şekilde Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında da birtakım değişiklikler yaşanmıştır. Hazırlanan bu tezde CHS'nin sağlık sektörüne etkileri incelenmiş ve bu kapsamda Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık personelleri ve idari personellerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. CHS sonrası sağlık sektörü incelenirken yapılan görüşmelerin yanı sıra sağlık istatistikleri yıllığı ve stratejik planlardan yararlanılmıştır. Sağlık Bakanlığı faaliyet raporları incelenmiş, stratejik planlar değerlendirilmiştir. Bu incelemeler ve yapılan görüşmeler sonucunda CHS sonrası sağlık hizmetlerinde birtakım değişimler meydana geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca CHS ile yönetimsel birtakım değişimlerin yaşandığı ve bu kapsamda sağlık hizmetlerinde bazı gelişmelerin meydana geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Government systems and constitutional movements are among the critical elements in Turkish political life. Administrative developments and constitutional movements have affected social life since the establishment of the Republic and determined the institutional and structural identity of the state at the same time. There have been some changes recently in the 1982 constitution, which is still in force. In particular, the constitutional amendment referendum held on 16th April 2017, exemplifies this situation. With this referendum, the changes constituting the legal infrastructure of the Presidential Government System (PGS) were accepted and with the 24th June 2018 elections, the PGS was actually implemented. With the transition to the new system, state organs were reshaped. Structural arrangements have been made in institutions and organizations, especially in the organizational structure of the ministries. Similarly, there have been some changes in the Ministry of Health and its subsidiaries. In this thesis, the effects of the PGS on the health sector were examined, and in this context, semi-structured interviews were conducted with the health personnel and administrative personnel working in Adana City Training & Research Hospital. In addition to the interviews made while examining the health sector after the PGS, health statistics yearbooks and strategic plans were used. Ministry of Health activity reports were examined, and strategic plans were evaluated. As a result of these examinations and interviews, it has been concluded that some changes have occurred in health services after the PGS. Additionally, it has been concluded that some administrative changes have been experienced with the PGS, and within this context, some developments have occurred in health services.