Farklı kaynaklardan gelen verilerin kartografik veri yapısına otomatik dönüştürülmesi
Automatic conversion of data from different sources to cartographic data structure
  1. Tez No: 787007
  2. Yazar: YASİN ANAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülke içinde büyük ölçek dışında kalan ölçeklerin topografik haritalarının üretimini üstlenen kurum Harita Genel Müdürlüğü'dür. Bu kapsamda topografik haritaların üretiminde kullanılan vektör veriler, ülke sınırları içerisinde yapılan uçuşlar ve arazi bütünlemesi sonucunda toplanmaktadır. Ülke sınırları dışında uçuş ve bütünleme yapılamamaktadır. Bu yüzden vektör verilerin toplanması imkânsız bir hâl almaktadır. Bu durumlar için bir organizasyona üye olunmuştur fakat istenilen her bölgenin verisine yine ulaşılamamaktadır. Bu sorunun çözümü için açık kaynak verilerinden oluşan veri havuzundan istenilen bölgenin verisinin alınması önemli bir seçenektir. Alınan verilerin olduğu gibi kullanılamaması nedeniyle kartografik veri yapısına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada geliştirilecek bir algoritma ile vektör verisine sahip olunmayan bölgeler için açık kaynaklardan elde edilen veriler kullanılarak, topografik harita üretimi sağlanmıştır. Bu algoritma ile hem zaman hem de iş gücü kaybının engellenmesi, bundan sonraki kartografik verilerin üretilmesine yönelik çalışmalarda yardımcı kaynak olarak kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The institution that undertakes the production of topographic maps of scales outside the large scale in within the country is the General Directorate of Maps. In this context, vector data used in the production of topographic maps are collected as a result of flights within the borders of the country and land integration. It is not possible to make flights and integrations outside the borders of the country. Therefore, collection of vector data becomes impossible. For these cases, an organization has been registered, but the data of each desired region cannot be accessed. In order to solve this problem, the data of the desired region should be obtained from the data pool consisting of open source data. Since the received data cannot be used as it is, it must be converted into a cartographic data structure. With an algorithm to be developed in this study, topographic map production was provided by using data obtained from open sources for regions where vector data is not available. With this algorithm, it is aimed to prevent both time and labor loss and to be used as an auxiliary source in studies for the production of cartographic data in the future.