Gagauz yazar Mina Köse'nin şiirleri üzerine inceleme
Gagauz analysis on the poems of Mina Köse
  1. Tez No: 787031
  2. Yazar: TUBA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA PETROVICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Gagauzların önemli yazarlarından olan Mina Köse'nin beş şiir kitabında yer alan“vatan”ve“ekmek”konulu şiirler tespit edilerek Türkiye Türkçesi'ne aktarıldıktan sonra şiirlerde yer alan anlamsal içerikler incelenmiştir. Gagauz yazar Mina Köse için vatan büyük önem taşımaktadır. Vatan konulu şiirler halkın toprağı algılayış şekline ışık tuttuğu gibi halkın tarihine ve yaşanmış sıkıntılı günlerin insan zihnindeki betimlemelerine de yer vermektedir. Bu şiirler geçmişin şahitleri için bir hatırlatma görevi görürken, gençler için bir ders amacı gütmektedir. Pierre larousse'a göre şiir, dizeler şeklinde yapıtlar oluşturma sanatıdır (1986). Eliot'a göre şiir, en ulusal sanat dalıdır (1990). Bize göre ise şiir; duygu düşünce ve yaşantıların, zihnimizdeki yansımalarının şairler tarafından oluşturulan sözcüklere yüklenen imgesel ve simgesel anlam silsilesidir. Dil içinden seçilen özel sözcükler söz sanatları, ritim, kafiye ve uyumlarla ortaya çıkarılan yazın ürünüdür. Edebiyat; bir toplumun tarihi, coğrafyası, psikolojisiyle yakından ilgilidir. Bu sebeple şiirler incelenirken Gagauzların kültürlerinin yanı sıra tarihi ve yaşayış şekillerine de ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the poems about“homeland”and“bread”in the five poetry books of Mina Köse, one of the important writers of the Gagauz, were determined and transferred to Turkey Turkish, and the semantic contents of the poems were examined. Homeland is of great importance for Gagauz writer Mina Köse. The poems on the homeland not only shed light on the way the people perceive the land, but also include the history of the people and the descriptions of the troubled days in the human mind. While these poems serve as a reminder for the witnesses of the past, they serve as a lesson for the youth. According to Pierre Larousse, poetry is the art of creating works in the form of lines (1986). According to Eliot, poetry is the most national art form (1990). For us, poetry; It is a series of imaginary and symbolic meanings attributed to the words created by poets of the reflections of feelings, thoughts and experiences in our minds. Special words selected from within the language are the product of literature revealed with rhythms, rhythms and harmonies. Literature; It is closely related to the history, geography and psychology of a society. For this reason, while examining the poems, it has been tried to shed light on the cultures of the Gagauz as well as their history and lifestyle.