The impact of metacognitive instruction on listening comprehension performance, metacognitive listening awareness, and listening anxiety of EFL listeners at the tertiary level in Turkey
Üstbilişsel öğretimin, Türkiye'de yükseköğretim düzeyindeki yabancı dil dinleyicilerinin dinlediğini anlama performansı, üstbilişsel dinleme farkındalığı ve dinleme kaygısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 787071
  2. Yazar: BERKE SARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, sekiz haftalık süreç temelli üstbilişsel dinleme öğretiminin bir devlet üniversitesindeki B1 seviyesindeki 43 Türkçe yabancı dil dinleyicisinin dinleme performansı, üstbilişsel farkındalığı ve dinleme kaygısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada, ön test-son test ve deney-kontrol gruplu karma yöntemli yarı deneysel bir tasarım kullanılmıştır. Katılımcıların dinlediklerini anlamalarını değerlendirmek için ön test, son test ve gecikmeli son test olarak PET (B1) dinleme bölümü kullanılarak nicel veriler toplanmıştır. İkinci olarak, dinlemeye ilişkin üstbilişsel farkındalık, üstbilişsel öğretimin öncesinde, sırasında ve sonrasında Üstbilişsel Farkındalık Dinleme Anketi (MALQ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Üçüncü olarak, Yabancı Dil Kaygı Ölçeği (FOLLAS) katılımcıların dinleme kaygısı düzeylerini müdahale öncesinde ve sonrasında değerlendirmek için kullanılmıştır. Nitel veriler, katılımcıların üstbilişsel öğretime ilişkin tutumlarını incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar, geleneksel öğretimle karşılaştırıldığında, üstbilişsel öğretimin L2 öğrencilerinin dinleme performansında istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşmeye yol açmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, üştbilişsel öğretimin deney grubundaki katılımcıların üstbilişsel dinleme farkındalığını geliştirdiği ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, üştbilişsel öğretimin katılımcıların yabancı dil dinleme kaygılarında azalmaya neden olduğu buluntularla ortaya konmuştur. Son olarak, ilgili literatür ışığında, araştırma bulgularının tartışılması ve dinleme öğretimi üzerine gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of eight weeks of process-based metacognitive listening training on the listening performance, metacognitive awareness and listening anxiety of B1 level 43 Turkish EFL listeners at a state university. This study employed a mixed-methods design involving quasi-experimental design with a pre-and post-test, experimental-control group and qualitative data. The quantitative data were collected using listening section of Preliminary English Test (PET) as a pretest, post-test, and delayed post-test to evaluate the participants' listening comprehension. Second, metacognitive awareness of listening was examined with the Metacognitive Awareness Listening Questionnaire (MALQ) before, during, and after metacognitive instruction. Thirdly, the Foreign Language Listening Anxiety Scale (FOLLAS) was used to assess the participants' levels of listening anxiety before and after the intervention. The qualitative data were collected through semi-structured interviews to examine participants' attitudes regarding metacognitive instruction. The results show that in comparison to traditional listening instruction, metacognitive instruction did not result in a statistically significant improvement in the listening performance of L2 learners. However, it was discovered that the intervention improved the metacognitive listening awareness of the participants in the experimental group. Similarly, the results indicate that metacognitive listening instruction enabled learners to reduce listening anxiety levels significantly. Finally, in light of the relevant literature, the research discussion of the findings and suggestions for future research on listening instruction are presented.