Güneş takip sistemi ile güneş panellerinin çift taraflı ve tek taraflı kullanımının karşılaştırmalı analizi
Double-sided and single-sided use of solar panels with solar tracking system analysis of the comparative
- Tez No: 787080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DONAT YILDIZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fosil yakıtların çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin ve diğer sorunların üstesinden gelme hedefi, birçok ülkeyi, artan enerji talebini sürdürmek için yenilenebilir çevre dostu alternatifleri araştırmaya ve değiştirmeye zorlamaktadır. Güneş enerjisi, çevre üzerinde en az olumsuz etkisi olan ve en iyi yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Farklı ülkeler, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak ve güneş enerjisiyle yerli enerji üretimini artırmak için güneş enerjisi politikaları oluşturmuştur. Araştırmada aynı kapasite ve iklim koşullarına sahip üç tip güneş paneli arasında hem pratik bir karşılaştırma hem de PVsyst programı kullanılarak karşılaştırma yapılmaktadır. Gerçekleştirilen sistemde yapılan ölçümler sonucunda polikristal sabit, polikristal tracker ve bifacial paneller tarafından üretilen voltaj ve güç değerleri birbirine yakın olarak, Polikristal sabit panel teorik olarak %13,8 , %16 oranında verimi sağlarken, Kerkük iklimi koşullarında verim yaklaşık olarak %14,9 elde edilmiştir. Polikristal tracker panelin teorik olmak üzere verimleri %15,6 , %17,7 civarında iken Kerkük iklimi şartlarında yaklaşık %16,2 olarak elde edilmiştir. Polikristal bifacial panelin teorik olarak verimleri %16,1 , %18,3 oranında iken Kerkük iklim koşullarına göre ortalama olarak %17,4 elde edilmiştir. Araştırmada PVsyst'i kullanarak üç konfigürasyon arasında karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Simülasyon, aynı koşullar altında ve aynı coğrafi bölge için yapılmıştır. Bu üç sistem, üretilen enerjinin yanı sıra kayıpları da göstermektedir. Sonuç olarak; Bifacial sistemin elektrik üretiminde monofacial sistem ve monofacial tracker sisteme göre daha avantajlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many countries have forced to explore and replace renewable eco-friendly alternatives to maintain growing energy demand, to overcome negative environmental effects and other problems associated with fossil fuels. Solar energy is one of the best renewable energy sources and the least negative impact on the environment. Other countries have constituted solar energy policies for local energy production with solar energy and reduce dependence on fossil fuels. In the research, we made both practical comparison and using the PVsyst program between three types of solar panels with the same capacity and climatic conditions. As a result of the measurements made in the system, the voltage and power values which are produced by the polycrystalline constant, polycrystalline tracker and bifacial panels are close to each other. While the polycrystalline fixed panel has efficiency of 13,8% to 16% as theoretical, this efficiency has been average of 14,9% in Kirkuk climate conditions. While the efficiency as theoretical of the polycrystalline tracker panel is between 15,6% and 17,7%, it has been acquired average of 16,2% in Kirkuk climate conditions. While the theoretical efficiencies of the polycrystalline bifacial panel have between 16,1% and 18,3%, it has been acquired as average 17,4% in Kirkuk climate conditions. With using PVsyst, we did a comparative study among the three configurations, the three simulations were done for the same geographic area and the same conditions. It shows that it has dissipative as well as the energy which is produced by the three systems. It has been shown that the bifacial system is more advantageous than both the monofacial system and monofacial tracker system in production.