Farklı kaynaklardan NiO nanoparçacıklarının biyosentezlenmesi; karakterizasyonu ve fotokatalitik aktivitesinin belirlenmesi
Biosynthesis of NiO nanoparticles from different sources; characterization and determination of photocatalytic activity
- Tez No: 787081
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son zamanlarda, atık biyokütlelerin ekstraktları kullanılarak nanoparçacıkların sentezi, azaltılmış kimyasal toksisiteleri nedeniyle dünya çapında çok sayıda araştırmacının ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada limon, portakal ve mandalina kabuğundan hidrotermal yöntemle elde edilen ekstrakt kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle NiO nanoparçacıkları sentezlenmiştir. Sentezlenen NiO nanoparçacıkların karakterizasyonu taramalı elektron mikrokopu (SEM), enerji dağılımlı spektroskopisi (EDX), X-ışınları deseni kırınımı (XRD) ve geçirimli elektron mikroskopu (TEM) ile gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen NiO nanoparçacıkları metilen mavisinin fotokatalitik indirgenmesinde katalizör olarak kullanılmıştır. Metilen mavisinin fotokatalitik indirgenmesinde indirgeyici ajan olarak NaBH4 kullanılmıştır. Metilen mavisin fotokatalitik indirgenmesinde çözelti başlangıç PH, NaBH4 konsantrasyonu, metilen mavisi konsantrasyonu ve katalizör miktarı parametrelerin etkisi incelenmiştir. Metilen mavisinin NaBH4 ile fotokatalitik indirgenmesi yalancı birinci dereceden olduğu ve hız sabitinin limon kabuğu ekstrağından elde edilen NiO nanoparçacıkları (L-NiO NPs), portakal kabuğu ekstrağından elde edilen NiO nanoparçacıkları (P-NiO NPs) ve mandalina kabuğu ekstrağından elde edilen NiO nanoparçacıkları (M-NiO NPs) için sırayla 1,56 dak⁻¹, 0,66 dak⁻¹ ve 1,12 dak⁻¹ olduğu belirlenmiştir. Çevre dostu olan yeşil sentez yöntemiyle limon, portakal ve mandalina kabuğu ekstrağından sentezlenen NiO nanoparçacıkların metilen mavisinin fotokatalitik indirgenmesinde aktif olduğu ve kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the synthesis of nanoparticles using extracts of waste biomass has attracted the attention of many researchers worldwide due to their reduced chemical toxicity. In this study, NiO nanoparticles were synthesized using the hydrothermal extract obtained from lemon, orange and tangerine peels by green synthesis method. The characterization of the synthesized NiO nanoparticles was performed with scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive spectroscopy (EDX), X-ray pattern diffraction (XRD) and transmission electron microscopy (TEM). The synthesized NiO nanoparticles were used as a catalyst in the photocatalytic reduction of methylene blue. NaBH4 was used as the reducing agent in the photocatalytic reduction of methylene blue. The effects of the initial solution pH, NaBH4 concentration, methylene blue concentration and catalyst amount parameters on the photocatalytic reduction of methylene blue were investigated. Photocatalytic reduction of methylene blue with NaBH4 is pseudo-first order and the rate constant is NiO nanoparticles (L-NiO NPs) from lemon peel extract, NiO nanoparticles from orange peel extract (P-NiO NPs), and NiO nanoparticles from tangerine peel extract (M). -NiO NPs) were determined to be 1,56 min⁻¹, 0,66 min⁻¹ and 1,12 min⁻¹, respectively. It has been determined that NiO nanoparticles synthesized from lemon, orange and tangerine peel extracts by the environmentally friendly green synthesis method are active and usable in the photocatalytic reduction of methylene blue.