11-hidroksi THC'nin analizine yönelik moleküler damgalı polimerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 787115
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Kimya, Forensic Medicine, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma kapsamında, cannabisin ana etken maddelerinden birisi olan ve kişide psikoaktif etkiler gösteren 11-hydroxy- Δ9-tetrahydrocannabinol (THC-OH) tayinine yönelik bir yöntem geliştirmek amacıyla moleküler damgalı polimerler sentezlenerek ilerleyen araştırmalara ışık tutabilecek bir çalışma yapmak hedeflenmiştir. Moleküler damgalama yöntemi, bir kalıp (hedef) molekül ve fonksiyonel monomerler arasında kompleks oluşması ardından, oluşan kompleksin bir çapraz bağlayıcı varlığında polimerizasyonu ve son olarak kalıp molekülün uzaklaştırılması ile kalıp moleküle spesifik boşluklara sahip polimer elde edilmesiyle sonuçlanır. Stabilitesi ve düşük maliyeti nedeniyle moleküler olarak damgalı polimerler; kromatografi, ilaç salınımı, hedefleme ve sensörlerdeki uygulamalar için araştırılmıştır. Kısaca bu yöntemde kalıp molekül olarak Cannabis etken maddelerinden birisi olan THC-OH kullanılarak yalnızca bu kalıp moleküle spesifik tanıma bölgeleri bulunan bir moleküler damgalı polimer sentezlenecektir. Sentezlenen damgalı polimerin tanıma kapasitesinin yüksek verimde olması durumunda kolon doldurma materyali olarak kullanılabilmesinin veya sensör çalışmalarında kullanılabilmesinin önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to develop a method for the determination of 11-hydroxy-Δ9-tetrahydrocannabinol (THC-OH), which is one of the main active ingredients of cannabis and shows psychoactive effects in the individual. In this direction, it is aimed to make a study that can shed light on further research by synthesizing molecularly imprinted polymers. The molecular imprinting method results in the formation of a complex between a template (target) molecule and functional monomers, followed by polymerization of the resulting complex in the presence of a crosslinker, forming specific cavities for the template molecule, and finally removing the template molecule to obtain polymer with specific cavities for the template molecule. Because of its stability and low cost, molecularly imprinted polymers have been explored for applications in chromatography, drug delivery, targeting, and sensors. Briefly, in this method, a molecularly imprinted polymer with specific recognition sites for this template molecule will be synthesized by using THC-OH, one of the active ingredients of Cannabis, as a template molecule. If the recognition capacity of the synthesized stamped polymer is high, it will pave the way for it to be used as column filling material or used in sensor studies.