Matematik öğretmenlerinin matematiksel zihniyetlerinin incelenmesi
Determining mathematics teachers' mathematical mindsets
  1. Tez No: 787116
  2. Yazar: FATMA CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Matematiksel zihniyet, bireylerin matematiğe yönelik yaklaşımlarını açıklamaya çalışan bir kavram olup genelde gelişim odaklı zihniyet ve sabit odaklı zihniyet olmak üzere iki alt başlık altında değerlendirilmektedir. Gelişim odaklı zihniyet, matematiğe yönelik olumlu tutum geliştiren, gelişime açık, sorgulayıcı, yaratıcı, süreç odaklı düşünen, esnek düşünen, ısrar eden, çaba gösteren ve hatalarından ders çıkaran birey yaklaşımını temsil etmektedir. Diğer taraftan, sabit odaklı zihniyet ise matematiğe yönelik olumsuz tutum geliştiren, sonuç odaklı düşünen, sorgulamaktan kaçınan, ezbere eğilimli, gelişime kapalı, ısrar etmeyen, çaba göstermeyen ve hata yapmaktan çekinen birey yaklaşımını ifade etmektedir. Bu bağlamda ortaokul matematik öğretmenlerinin zihniyetlerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden tekli durum çalışması deseni kullanılarak yürütülmüştür. Burada, incelenen durum matematik öğretmenleri iken birim analizi ise matematiksel zihniyettir. Çalışmanın katılımcılarının belirlenmesinde ise kolay ulaşılabilir örnekleme ve kuramsal örnekleme yöntemleri olmak üzere iki örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, 22 ilde bulunan devlet okullarında görev yapan ve kendilerine açık uçlu sorulardan oluşan bir görüş formu uygulanan 56 ortaokul matematik öğretmenin seçimi kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemine göre yapılmıştır. Bu görüşme formunun analizine göre ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir ile bağlı bir ilçede görev yapan ve kuramsal örnekleme yöntemi ile seçilen 4 öğretmenle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi ise anlamsal içerik analiziyle yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, öğretmen zihniyetinin gelişim odaklı zihniyet ve sabit odaklı zihniyet olmak üzere 2 ana kategori ve bu kategorilerin her ikisine de ait olmak üzere matematiği öğrenme, matematik yeteneği, matematiksel zekâ, zorluklar ve hatalar olarak isimlendirilen 5 alt kategoride toplandığını ortaya koymuştur. Çalışma bulgularına dayalı olarak ileri araştırmalar için bazı öneriler de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A mathematical mindset is a concept that tries to explain individuals' approaches to mathematics and is generally evaluated under two sub-headings: growth mindset and fixed mindset. The growth mindset represents an individual approach that develops a positive attitude toward mathematics, is open to development, is curious, creative, process-oriented, flexible, insists strives, and learns from their mistakes. On the other hand, a fixed mindset refers to an individual approach that develops a negative attitude towards mathematics, thinks results-oriented, avoids questioning, tends to memorize, is closed to development, does not insist, does not make an effort, and is afraid of making mistakes. In this context, this study, which aims to determine the mindsets of middle school mathematics teachers, was carried out using a single case study method, one of the qualitative research methods. While the case examined here is the mathematics teachers, unit analysis is considered the mathematical mindset. The participants of the study were selected using two sampling methods: convenience sampling and theoretical sampling method. In this sense, the selection of 56 middle school mathematics teachers working in public schools in 22 provinces and to whom an opinion form consisting of open-ended questions was administered was made according to the convenience sampling method. According to the analysis of this form, semi-structured interviews were conducted with four teachers working in a town in a province in the Southeastern Anatolia Region and selected by the theoretical sampling method. The analysis of the data was made with the semantic content analysis method. The study's findings revealed that the teacher mindsets were gathered into two main categories, namely growth mindset and fixed mindset, and five sub-categories belonging to both categories: learning mathematics, mathematical ability, mathematical intelligence, difficulties, and mistakes. Based on the study findings, some suggestions for further research are also made.