Politika entegrasyonu yaklaşımı çerçevesinde Türkiye'de genç işsizlikle mücadele politikaları (2003-2018)
Policies to tackle youth unemployment in Turkey with reference to policy integration approach (2003-2018)
  1. Tez No: 787118
  2. Yazar: ESMA ARZU KUŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kamu politikası, tarihsel süreç içerisinde analiz, karar verme gibi farklı alanlarda değişim göstererek yeni modellerin ve yaklaşımların gelişmeye başladığı bir disiplin halini almıştır. Söz konusu yeni yaklaşımlardan biri olan“Politika Entegrasyonu”(PE); farklı sektörlerdeki politika aktörlerinin çetrefilli, karmaşık veya çok boyutlu sorunları çözme konusunda ortaklaşa bir perspektif benimseyerek bir araya gelmesini ifade eden bir kamu politikası yaklaşımıdır. Daha çok çevre politikasındaki sorunları analiz etmek ve bütünleşik bir çerçevede çözmek için geliştirilen bu yaklaşım, ilerleyen dönemlerde sağlıktan eğitime kadar birçok alanda görülebilen“çetrefilli”sorunların analiziyle ön plana çıkmaya başlamıştır. Gençlik dönemi boyunca dinamik ve enerjik bir yapıya sahip bireylerin eğitim, ekonomi, sağlık gibi alanlarda sorunlar ile karşılaşma potansiyeli yüksektir. Genç işsizliği, bu önemli sorunlardan biri olarak görülmektedir. Gençler, makro veya mikro düzeyde birçok faktörün etkisiyle kısa veya uzun süre işsiz kalmaktadır. Bu işsizlik sürecinin genç bireylerin yanı sıra, toplumların ve ülkelerin gelişimi açısından da birçok maliyeti ortaya çıkarması söz konusudur. Nitekim uzun süre işsiz kalan gençler, kazandığı becerilerini zamanla kaybetmeye ve psikolojik sorunlar yaşamaya başlamaktadır. Gençlerin işsiz kalması, ülkelerin kalkınmasını ve üretim sürecini de olumsuz etkilemektedir. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'de hızla yükselişe geçen genç işsizliğini azaltmak amacıyla aktif ve pasif istihdam politikaları uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2003-2018 döneminde yürürlükte olan kalkınma planları ve stratejik planlar gibi politika belgelerinde yer alan politika hedefleri ile genç işsizliğinin çözümü arasında yeterli düzeyde entegrasyon ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmanın amacına ulaşmak için gerekli olan veriler ve bulgular, içerik analizi ve doküman analizi aracılığıyla elde edilmiştir. Yapılan bu analiz sonucunda, Türkiye'de genç işsizliğini önlemeye yönelik geliştirilen politika hedeflerinin, farklı sektörler arasında bütünleşmeyi sağlamada etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historically, public policy has evolved into a discipline in which new models and approaches have started to emerge in the analysis of policy making and implementation processes.“Policy Integration”(PE), which is one of these new approaches, is a public policy approach that refers to the coming together of policy actors in different sectors by adopting a collective perspective to solve wicked, complex or multidimensional problems. This approach, which was developed mostly to analyse the problems in environmental policy and to solve them in an integrated framework, started to come to the fore with the analysis of“wicked”problems that can be seen in many fields from health to education in the mean time. During the youth period, individuals with a dynamic and energetic structure have a high potential to encounter problems in areas such as education, economy and health. Youth unemployment is seen as one of these important problems. Young people get unemployed for brief or long periods of time due to a variety of macro or micro factors. The development of societies, nations, and young people all face massive costs as a result of the unemployment process. As a matter of fact, young people who are unemployed for a long time begin to lose their skills over time and experience psychological problems. Unemployment of young people negatively affects the development and production process of countries. Active and passive employment policies are implemented in order to reduce youth unemployment, which has been on the rise in Turkey, especially since the 2000s. The aim of this study is to reveal whether there is a sufficient level of integration relationship between the policy objectives in the policy documents such as the development plans and strategic plans in force in Turkey in the 2003-2018 period and the solution of youth unemployment. The data and findings necessary to achieve the purpose of the study were obtained through“content analysis”and“document analysis”. This analysis has revealed that the policy targets developed to prevent youth unemployment in Turkey are not effective in ensuring integration between different sectors.