COVID-19 pandemisi sürecinde öğretmenlerin uzaktan eğitime ve uzaktan öğretmen olmaya yönelik metaforik algıları
Teachers' metaphorical perceptions of distance education and being a distance teacher during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 787125
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan COVID-19 pandemisinin etkisini azaltmak için 191 ülkede yüz yüze eğitime ara verilip uzaktan eğitime geçilmiştir. Pandemi döneminde uzaktan öğretmen olmak zorunda kalan öğretmenlerin, yürütülen uzaktan eğitim ile uzaktan öğretmen olmaya yönelik görüşlerinin alınması önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu araştırma öğretmenlerin eğitimdeki hayati rolü göz önüne alınarak, COVID-19 pandemisi sürecinde yürütülen uzaktan eğitime ve uzaktan öğretmen olmaya ilişkin ilköğretim kurumu öğretmenlerinin sahip oldukları zihinsel imgeleri metafor yöntemi ile belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenolojik) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini COVID-19 pandemisi nedeniyle uzaktan eğitime dahil olan ve Ankara ilindeki ortaokullarda görev alan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcılarının belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Google Forms programı ile form hazırlanmıştır. Oluşturulan formda COVID-19 pandemisi sürecinde uzaktan eğitime ve uzaktan öğretmen olmaya ilişkin sahip oldukları zihinsel imgeleri belirlemek amacıyla“Uzaktan eğitim … gibidir; çünkü …”ve“Uzaktan öğretmen olmak … gibidir; çünkü …”cümlelerinin tamamlaması istenmiştir. Araştırmada verilerin analizi içerik analizi ile gerçekleştirilmiş, üretilen metaforlar ve oluşturulan kategoriler ilgili literatürle ilişkilendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin uzaktan eğitim ile ilgili oluşturduğu metaforlar; etkileşimsiz, zorluk, eksik-yetersiz, faydasız, verimsiz-etkisiz, diğer, bireye-amaca göre, süreklilik ve bilgi kaynağı-uzmanlık olarak 9 kategoride dağılım göstermektedir. Öğretmenlerin uzaktan öğretmen olmaya yönelik oluşturduğu metaforlar ise; mekanik-yapay, eksik-yetersiz, etkileşimsiz, zorluk, çaresiz-boşa çabalayan, yalnızlık, diğer ve yol gösterici-bilgi verici olarak 8 kategoride dağılım göstermektedir. Öğretmenlerin pandemi sürecinde uygulanan uzaktan eğitime yönelik metaforik algıları uzaktan eğitim uygulamalarının geleceğini etkileyecektir. Uzaktan eğitim politikalarında reform yapmak için olumlu ve olumsuz metaforların olası nedenleri göz önüne alınmalı ve olumsuz metaforların nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu bağlamda yaşanan krizin bir fırsata dönüştürülmesi ve değerlendirmesi farklı araştırma metodolojileri ve farklı eğitim paydaşlarıyla daha çok araştırma yapılması ile mümkün kılınabilir.
Özet (Çeviri)
In order to reduce the impact of the COVID-19 pandemic that emerged in China and spread all over the world, face-to-face education was suspended in 191 countries and distance education was started. It is important to get the opinions of the teachers who had to be a distance teacher during the pandemic period, about being a distance teacher with the distance education carried out. In this context, considering the vital role of teachers in education, this research aims to determine the mental images of primary school teachers regarding distance education and distance education carried out during the COVID-19 pandemic process, using the metaphor method. Phenomenological design, one of the qualitative research designs, was used in the research. The population of the research consists of teachers who are involved in distance education due to the COVID-19 pandemic and work in secondary schools in Ankara. Convenience sampling, which is one of the non-random sampling methods, was used to determine the participants of the study. The form was prepared with the Google Forms program as a data collection tool. In the created form, in order to determine the mental images they have regarding distance education and being a distance teacher during the COVID-19 pandemic process,“Distance education is like …; because …”and“Being a distance teacher is like …; because …”were asked to complete the sentences. In the research, the analysis of the data was carried out with content analysis, and the metaphors and categories created were associated with the relevant literature. According to the research findings, metaphors created by teachers about distance education; It is distributed in 9 categories as non-interactive, difficulty, incomplete insufficient, useless, inefficient-ineffective, other, according to individualpurpose, continuity and information source-expertise. The metaphors created by the teachers about being a distance teacher are distributed in 8 categories: mechanicalartificial, incomplete-inadequate, non interactive, difficulty, helpless-striving in vain, loneliness, other, and guiding-informative. The metaphorical perceptions of teachers towards distance education applied during the pandemic process will affect the future of distance education applications. In order to reform distance education policies, possible causes of positive and negative metaphors should be considered and studies should be carried out to eliminate the causes of negative metaphors. In this context, turning the crisis into an opportunity and evaluating it can be made possible by different research methodologies and by conducting more research with different education stakeholders.