Konya ana tahliye kanalında kirlilik araştırması ve klorlu alifatiklerin belirlenmesi
Determination of pollution and chlorinated aliphatics in Konya main discharge channel
  1. Tez No: 78714
  2. Yazar: CELALETTİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BURDUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA ANA TAHLİYE KANALINDA KİRLİLİK ARAŞTIRMASI VE KLORLU ALİFATİKLERİN BELİRLENMESİ Celalettin ÖZDEMİR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Yüksel BURDURLU 1997, 67 Sayfa Jüri :Prof. Dr. Kernel GÜR Doç. Dr. Yüksel BURDURLU Doç. Dr. M. Emin AYDIN İçme sulan ve atıksulardaki klorlu bileşikler, kanserojen ve toksik olmaları nedeni ile çevre sağlığı açısından büyük önem arz etmektedirler. Özellikle kanala deşarj edilen atıksuları Konya'daki çiftçilerin tarımda sulama amaçlı kullanmaları, sağlıksız ortamlar oluşturmaktadır. Suyun kirlilik derecesini göz ardı eden kullanıcılar, kirliliğin yayılma alanım genişletmektedirler. İçme suyunun klorlanması işlemi esnasında ve sonrasında oluşan klorlu alifatikler, kanalizasyonda da mevcut olmakta ve deşarj noktalarına taşınmaktadırlar. Bu çalışma, üç hafta için günlük numune ve 2x24 saat için saatlik numunelerin analizini içermektedir. Sonuçta bulunan konsantrasyonlar, genel olarak atıksular için gerekli seviyelerden daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca klorlu bileşiklerin konsantrasyonlarına, içmesuyu temininde kullanılan dezenfektan tipi ve dozlama şeklinin etkisi de incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Klorlu bileşikler, kanal, atıksu, dezenfektan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSC Thesis Celalettin ÖZDEMİR Selçuk University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor : Assoc Prof. Yüksel BURDURLU 1997, 67 Page Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR Assoc. Prof. Yüksel BURDURLU Assoc Prof M. EMİN AYDIN Chlorinated compounds in wastewaters as well as drinking water and groundwater, cause major health problems. Especially in Konya region where domestic wastewaters are discharged into a open canal from which farmers draw water for irrigation. This unhealthy use of wastewaters provide good produce of crop to the peasants, however, necessities of foil examination of the plants and soil to determine the degree of pollution are not followed. This application increase the area of polluted land. Chlorinated aliphatics also are present in wastewaters as well which are originated due to drinking chlorination and transported to decharged points. This study has been conducted as hourly sampling for 2x 24 hours and daily sampling for 3 weeks. The resulting concentrations were lower than expected and found at acceptable levels for wastewater in generall. Also, the disinfectant type and dosing effect of drinking water supply on the concentration of chlorinated halomethanes were observed in these samples. Key Words : Chlorinated compounds, canal, wastewater, disinfectant.