Ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin fizik dersine yönelik tutumlarının okul türlerine göre incelenmesi
Examination of secondary education grade 10 students' attitudes to physics course according to school types
  1. Tez No: 787233
  2. Yazar: MELTEM CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı okul türlerinde öğrenim gören Ortaöğretim 10. Sınıf öğrencilerinin fizik dersine yönelik tutumlarını araştırmaktır. Günümüz insanın evrende var olan olayları daha iyi anlamaları, hayatın her aşamasını etkileyen teknolojiyi algılayıp yorumlayabilmesi ve bilimin doğasını anlayabilmesi için temel bir fizik eğitiminden geçirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de fizik dersi ülkemizdeki tüm okul türlerinde 9. ve 10. sınıflarda ortak öğretim programı ve eşit ders saati ile yürütülmektedir. Tarama modelindeki bu araştırmanın çalışma grubunu, erişilebilir örnekleme yoluyla araştırmaya katılım sağlayan 9 farklı okulun 10.sınıflarında okuyan toplam 360 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Çorum İli sınırları içindeki devlet okullarından Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrencilerle yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak Akpınar (2006) tarafından geliştirilmiş olan Fizik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Toplamda 36 madde ve 6 boyuttan oluşan beşli Likert tipi ölçekten alınan verilerin iç güvenirlik (Cronbach Alpha) katsayısı 0,950'dir. Ayrıca öğrencilerin fizik dersine yönelik görüşlerini almak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Yazılı Mülakat Formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Açık uçlu 5 adet sorudan oluşan Yazılı Mülakat Formu yine üç farklı okul türünden öğrencilere uygulanmıştır. Ölçme araçları yoluyla elde edilen veriler Betimsel Analiz yapılarak yorumlanmıştır. Yapılan çalışmada toplanan nicel veriler ise istatistik yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre yapılan istatistik analiz sonucunda, okul türlerine göre öğrencilerin fizik dersi tutumlarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Buna göre Meslek Lisesi ve Fen Liseleri arasında Fen Lisesi lehine anlamlı farklılık olduğu ortaya konulmuştur. Anadolu Liseleri ve Meslek Liseleri arasında ise fizik ders tutumları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Tüm okul türleri tutum ortalamaları sıralamasında en olumlu tutuma sahip okul türleri Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Meslek Lisesi şeklinde sıralanabilir. Ayrıca ölçeğin altı alt boyutu için tutum ortalamaları ile okul türleri arasındaki ilişki MANOVA uygulanarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, öğrencilerin fizik derslerindeki tutumlarını artırmaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the attitudes of 10th grade students studying in different school types towards physics lesson. It is necessary for today's people to have a basic physics education in order to better understand the events that exist in the universe, to perceive and interpret the technology that affects every stage of life, and to understand the nature of science. For this reason, physics lesson is carried out in all school types in our country in 9th and 10th grades with a common curriculum and equal lesson hours. The study group of this research in the survey model consists of 360 students in 10th grades of 9 different schools that participated in the research through accessible sampling. The study was carried out with students studying at Science High School, Anatolian High School and Vocational High Schools from state schools within the borders of Çorum Province in the spring term of the 2021-2022 academic year. In the study, the Attitude Scale Towards Physics Lesson developed by Akpınar (2006) was used as a data collection tool. The internal reliability (Cronbach's Alpha) coefficient of the data obtained from the five-point Likert- type scale consisting of 36 items and 6 dimensions in total is 0.950. In addition, the Written Interview Form developed by the researcher was used as a data collection tool in order to get the opinions of the students about the physics course. Written Interview Form consisting of 5 open-ended questions was applied to students from three different school types. The data obtained through measurement tools were interpreted by making Descriptive Analysis.The quantitative data collected in the study were analyzed using a statistical software program. As a result of the statistical analysis made according to the findings, it was seen that there was a significant difference in the physics lesson attitudes of the students according to the school types. Accordingly, it has been revealed that there is a significant difference between Vocational High Schools and Science High Schools in favor of Science High School. It was observed that there was no significant difference in physics lesson attitudes between Anatolian High Schools and Vocational High Schools. School types with the most positive attitudes can be listed as Science High School, Anatolian High School and Vocational High School in the order of attitude averages of all school types. In addition, the relationship between attitude averages and school types for the six sub-dimensions of the scale was interpreted by applying MANOVA. In the light of the findings, various suggestions were made to increase the attitudes of the students in physics lessons.