Erken Cumhuriyet Dönemi azınlık politikaları bağlamında 1934 Trakya Olayları
The 1934 Thrace Incidents: In context of Early Republican Period minority policies
- Tez No: 787234
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin dağılmasından sonra Osmanlı'nın çok etnikli ve çok dinli toplumsal yapısını kısmen devralmış olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, erken döneminde yaşanmış ve tarihe“1934 Trakya Olayları”olarak geçmiş olan şiddet olayları ve onu izleyen iç göç hadisesi, dönemin azınlık politikaları bağlamında ele alınmıştır. Bu olay kısaca, Trakya bölgesinde yaşayan Yahudilerin, bölge halkının baskıları ardından gelen saldırı ve mütecaviz eylemleri neticesinde çok kısa bir süre içerisinde Trakya bölgesinden İstanbul'a göç etmesi hadisesidir. Bu hadisenin dönem politikaları ile ilişkisinin incelendiği bu çalışmada, öncelikle Osmanlı Devleti'nin son yılları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına kadar yaşanan geçiş dönemindeki önemli toplumsal, siyasi, iktisadi değişimler bağlamında, azınlıkların toplumsal konumları ve bunun değişimi ele alınmıştır. Akabinde Türkiye'nin yeni bir ulus-devlet inşa etme arifesindeki yönetici elitinin uyguladığı politikalar ve bu politikaların gündelik yaşama, toplumun geneli ve Yahudiler üzerindeki yansımalarına bakılmıştır. Bu minvalde Cumhuriyetin kurulmasından 1934 senesine kadar Yahudi cemaatine ilişkin yaşanmış olan önemli olaylar ile Yahudilerin toplumsal durumları da incelenmiş ve bu uzun soluklu dönem incelemesinin ardından Trakya olaylarının nasıl vuku bulduğu kronolojik bir düzende ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the violent events during“1934 Thrace Incidents”and the following domestic migration, together with the minority policies of the time, which took place in the early days of the Turkish Republic, which inherited multi-ethnic and multi-religious social characteristics of the Ottoman Empire partly. Briefly, this episode could be described as the rapid migration of the Jews living in the Thrace to Istanbul, amidst the increased level of violence and harassment by the local Thracians towards them. The first part of the thesis investigates this event, its relationship with the minority policies of the time, the societal position of the minorities, and its evolution, in the context of the social, political, and economic transformations occurred during the transition period from late Ottoman Empire until the establishment of the Republic. The thesis then further evaluates how the nation-building efforts by the new republic's elites impact the public's daily life, particularly the rights of the Jewish community. In this regard, the significant events experienced by the Jewish community from the foundation of the republic up to and including the events of 1934 are investigated in a chronological order and with respect to the ever-changing living conditions of this community during this period.