Belediyelerin amme alacaklarının tahsilinde karşılaşılan sorunlar ve sürecin değerlendirilmesi
Encourted problems of municipalities during the collection of public receivables and assessment of process
  1. Tez No: 787285
  2. Yazar: BARIŞ MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POYRAZ KOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Belediyeler halkın mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olup hizmetlerin yerelleşmesi ile belediyelerin önemi artmıştır. Hizmetlerin yerelleşmesi; belediyelere kanunlar tarafından verilmiş görev ve sorumluluklarını elindeki kaynakları etkili, ekonomik ve verimli kullanarak yapma yükümlülüğü getirmiştir. Belediyeler bu görev ve sorumlulukların yerine getirilebilmesi için hizmetle orantılı gelir akışına sahip olması gerekmektedir. Ancak tahsilat süreçlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle amme alacaklarını tam ve zamanında tahsil edememektedir. Bununla birlikte mali özerkliğin gerçek anlamda sağlanamamış olması nedeniyle merkezden yeterli destek alamayan belediyeler; hizmetlerini yerine getirirken orantılı gelir kaynağına ulaşmakta zorlanmaktadır. Bu noktada kendi öz gelirleri olarak nitelendirebileceğimiz vergi, resim, harç ve diğer gelirlerini verimli bir şekilde tahsilatını sağlayarak tahsilat oranını artırması gerekmektedir. Tahsilat oranlarının artırılması sayesinde merkezi yönetimden kaynak talebi azalacağı için kısmen de olsa mali özerklik sağlayacaktır. Bu tezin araştırması sonucunda yapılan ana çıkarım; belediyelerin amme alacaklarının tahsilatı, nitelikli personel elliyle mevzuat hükümlerine uygun bir şekilde yapılması belediyelerin mali özerkliğine ve tahsilat oranına katkı sağlayacağıdır. Bu çıkarım Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun, Belediye Gelirleri Kanunu ve Vergi Usul Kanunu ile bunlara bağlı mevzuat hükümleri birincil kaynak; bu kanunların belirlediği usulleri araştıran tahsilat, tebligat, haciz hakkında yayınlanmış tez, doktora, makale ve kitaplardan oluşan ikincil kaynaklara dayanılarak doküman analizi yönetimi yaklaşımı ile yapılmıştır. İleri sürülen bu tez, literatürdeki belediyelerin amme alacaklarının tahsilatını engelleyen süreçlerin belirlenmesi ile tahsilat oranlarının artırılması tartışmalarına ilişkin tespitte bulunarak usulü işlemlerde yapılan hataların çözümlenmesi ve giderilmesine katkı sunar.
Özet (Çeviri)
Municipalities are bodies that are established to meet the local common needs of the people, and the importance of municipalities has increased thanks to the processes of localization of services taking place in recent years. Process of localization of services requires municipalities to perform their duties and responsibilities, within the framework of law, by using the resources at their disposal effectively, economically and efficiently. To fulfil these obligations and responsibilities, municipal bodies should have financial liquidity in parallel to services. Nonetheless, public receivables cannot be collected effectively and punctually due to the problems encountered. In addition, municipal bodies, which are not financially entirely autonomous and still in need of the central state subsides, cannot reach out to budget resources to accomplish resources. In this regard, tax and funds as well as other incomes, which may be considered internal incomes, shall be effectively increased. By increasing revenues from public receivables, municipal bodies will gain financial autonomy since subsides demand from the state decreases. The main argument of this dissertation is that if the collection of public receivables are undertaken by qualified staff according to legislation, it would contribute to financial autonomy of municipal bodies as well as rates of revenues. This argument methodologically relies documentation analysis that is centered on primary sources such as law on collection of public receivables, municipal laws on budgets of local administrative bodies, laws on tax revenues; also secondary sources such as graduate dissertations, articles and books from the related study of fields. This arguments contributes to debates in the related literature by identifying processes that hinder the collection of public receivables and bringing discussions about how to increase revenues of local administrative bodies.