Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde yerel yönetimlerin gelişimi
- Tez No: 89231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Demokrasinin olmazsa olmazı diyebileceğimiz Yerel Yönetimler alanında ülkemizde önemli araştırmalar 1960 yılından itibaren yoğunluk kazanmıştır.Bu çalışmalara proje bazında DPT öncülük etmiş,Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Araştırma Enstitüsü' nün“Kaya Projesi”ni, Türkiye Belediyecilik Derneği' nin yaptığı çalışmalar ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ve Dünya Yerel Yönetimler Birliği Doğu Akdeniz ve Ortadoğu Bölge Teşkilatının "Yerel Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Programı takip etmiştir. Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde yerel yönetimlerin gelişimi konusunda yapılan bu çalişmada ise, demokrasi kavramı ve genel amaçları üzerinde duruldukdan sonra, Osmanı Devletinden başlayarak, yerel yönetimlerin, özellikle belediyelerin geçirmiş olduğu yasal evrim ele alınmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde tartışmaya sunulan kanun tasarılarına değinilerek, Kalkınma Planlarmdaki yerel yönetimlerle ilgili bölümler irdelenmiştir. Diğer taraftan, belediyelerdeki demokratikleşme hareketleri yanında, konu bütünlüğü içinde kalınarak diğer yerel yönetim kurumlarıyla ilgili eleştiri ve önerilere de yer verilmiştir. Birinci bölümünde, demokrasi ve yerel yönetimler kavramlarına açıklık getirilmekte, bunların amaçlarına ve çeşitleri ile merkezi yönetim ve yerel yönetim ilişkileri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'deki yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi, Osmanlı, Tazminat ve Cumhuriyet dönemleri itibariyle ayrı ayrı ele alınmakta ve kaydedilen gelişmeler sergilenmektedir. Üçüncü bölümde, 1982 Anayasası ve Kalkınma Planlarında yerel yönetimlere ve demokratikleşmeye verilen önem ve uygulamaya değinilmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de demokratikleşme çabaları açısından yerel yönetimlerin temel sorunları ve çözüm önerilerine yer verilmektedir. Çalışmada bir bütünlük sağlanması bakımından, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve İçişleri Bakanlığı tarafından tasarıların genel gerekçelerine, bu bölümde yer verilmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarılar ise çalışmanın sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The important researches about the Local Adminisrations area, that we can express as the must condition of democracy, in our country became intensive since 1960. State Planning Organization (DPT) leaded these studies on project level, and“The Public Administration Research Project”(Kaya Project) of Turkey and Middle East Public Administration Research Institute is followed by the studies of Turkish Municipal Association and“ The Improvement of Local Administration System ”program of Prime Ministry Mass Housing Authority and International Union of Local Authorities-East Mediterranean and East (IULA-EMME). In this study regarding the improvement of the local administrations in the democratization process of Turkey, first the concept of democracy and its general aims are analyzed and then the legal evolution of the Local Authorities especially the Municipalities, from the Ottoman Empire taken into consideration and by mentioning the proposal codes opened to debate in The Grand National Assembly the parts* about the local administrations in the Development Plans are scrutinized. On the other hand, next to the democratization movements in the municipalities the critics and propositions about the other local administrative organizations are given preserving the wholeness of the topic. In the first chapter, democracy and local government concepts are clarified, the goals, kinds and central government and local government relations are considered. In the second chapter, the historical development of the local government in Turkey is examined one by one as Ottoman, Tanzimat (Reformation) and Republic periods and the recorded developments are displayed. In the third chapter, the importance and application of local governments and democracy in the 1982 Constitution and Development Plan are mentioned. In the forth and last chapter, the basic problems and the solutions of local governments are mentioned from the angle of Turkey's Democracy Efforts. In this work to establish a unity, the general reasons of the Turkish Industry and Businessmen Association and Turkish Internal Affairs Ministry projects are mentioned in this part, and the projects that were made by Internal Affairs Ministry are added to the end of this study.