Müziğin 07-18 yaş arası Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı alan çocuklar üzerindeki etkisi
Effects of music on children between 07-18 years diagnosed with Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 787286
- Danışmanlar: PROF. BEGÜM ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Müziğin Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini inceleme ereğiyle yapılmış olan bu çalışmada, müzik dinlemenin ve müzik eğitimi almanın bu çocuklar üzerindeki etkisi, dil, sosyal iletişim, bilişsel algının gelişmesi ve algısal motor bozukluklarının iyileşmesi açılarından detaylı olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, müziğin otizmli çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne sermek ve müzik eğitmenlerine otizmli bir çocukla çalışırken rehberlik etmek amaçlanarak kaleme alınmıştır. Birden fazla hedefi içeren ve 3 bölümden oluşan bu çalışmanın inşasında literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Birinci bölümde otizm ile ilgili genel bilgiler verilirken, ikinci bölümde, müzik, müzik tarihi ve müziğin işlevleri anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca müzik eğitimi ve bu eğitimin hem özel gereksinimli çocuklar üzerinde hem de otistik çocuklar üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak ele alınmış, aynı zamanda yurt dışında ve yurt içinde bu konuyla alakalı yapılmış bazı araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; daha önce yapılan araştırmalardan yola çıkılarak,müziğin otizmli çocukların problemli davranışlarının azalması, sosyalleşmeleri ve kendilerini daha iyi bir şekilde ifade etmeleri konuları üzerinde ne denli etkili olduğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted with the aim of examining the positive effects of music on children diagnosed with Autism Spectrum Disorder, the effect of listening to music and receiving music education on these children was discussed in detail in terms of language, social communication, development of cognitive perception and improvement of perceptual motor disorders. This study was written with the aim of revealing the positive effects of music on children with autism and guiding music educators while working with a child with autism. The literature review method was used in the construction of this study, which includes more than one goal and consists of 3 parts. In the first part, general information about autism is given, while in the second part, music, the history of music and the functions of music are explained. In this section, music education and the effects of this education on both children with special needs and autistic children are discussed in detail, and some researches which consist of both domestic and international surveys related to this subject have been examined. In the third part, based on previous researches, it has been examined how effective music can be on the reduction of problematic behaviors of children with autism, their socialization and better self-expression.