Farklı tip sabit lingual pekiştirme aygıtlarının korozyon dirençlerinin laboratuvar ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of corrosion resistance of different fixed retention appliances in a laboratory environment
- Tez No: 787291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sunulan çalışmada sabit pekiştirme aygıtı olarak kullanılan 6 farklı tip sabit lingual retainer telinin elektrokimyasal korozyon dirençlerinin in-vitro olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, pH 7 ve pH 3,5 olarak 2 farklı şekilde oluşturulmuş Ringer çözeltisi kullanıldı. Her bir grupta 5 adet retainer olacak şekilde 6 grup oluşturuldu. Toplamda 60 adet retainer teli kullanıldı. 6 grup iki çözeltide ayrı ayrı test edildi. Çalışmada; 3 sarımlı Paslanmaz çelik (Dentaurum, Inspringen, Germany), 6 sarımlı Paslanmaz çelik (Dentaurum, Inspringen, Germany), Titanyum Grade 1 (Dentaurum, Inspringen, Germany), Titanyum Grade 5 (Dentaurum, Inspringen, Germany), Altın (Dentaurum, Inspringen, Germany) ve Dead Soft (Ormco, Calif, USA) retainer tellleri kullanıldı. Potansiyostat (Gamry Interface 1000E Potentiostat; Gamry Instruments Inc. 72 Warminster, USA) cihazı yardımıyla potansiyodinamik polarizasyon testleri yapıldı. Polarizasyon eğrileri üzerinde 'Ec Lab' bilgisayar yazılımı yardımıyla hesaplamalar yapılarak akım yoğunluğu (icor), korozyon hızı, polarizasyon direnci (Rp) belirlendi. Elde edilen veriler Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleriyle istatistiksel analizlere tabi tutuldu. Bulgular: Akım yoğunluğu ve korozyon hızının yüksek olması korozyon direncinin düşük olduğunu ifade ederken, polarizasyon direncinin yüksek olması korozyon direncinin yüksek olduğunu ifade etmektedir. Altın retainer grubunun akım yoğunluğu her iki çözeltide diğer retainer gruplarından istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p≤0,05). Dead Soft retainer grubunun korozyon hızı her iki çözeltide diğer retainer gruplarından istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p≤0,05). Titanyum Grade 5 retainer grubunun polarizasyon direnci her iki çözeltide diğer retainer gruplarından istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p≤0,05). Alınan Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri sonucu Titanyum Grade 1, Titanyum Grade 5 ve Altın retainer grubunda çukurcuk korozyonu izlenmezken diğer retainer gruplarında çukurcuk korozyonu izlendi. Sonuç: Çalışma sonucunda, Titanyum Grade 5 retainer grubunun yüksek elektrokimyasal korozyon direnci sergilemesi ve SEM görüntülerinde çukurcuk korozyonu izlenmemesi nedeniyle klinik kullanıma daha uygun olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, it is aimed to compare the electrochemical corrosion resistance of 6 different types of fixed lingual retainer wires used as fixed retention appliance in-vitro. Materials and Methods: In the study, two different Ringer solutions, pH 7 and pH 3,5, were used. 6 groups were formed with 5 retainers in each group. A total of 60 retainer wires were used. 6 groups were tested separately in two solutions. In the study, 3 braided Stainless steel (Dentaurum, Inspringen, Germany), 6 braided Stainless steel (Dentaurum, Inspringen, Germany), Titanium Grade 1 (Dentaurum, Inspringen, Germany), Titanium Grade 5 (Dentaurum, Inspringen, Germany), Gold (Dentaurum, Inspringen, Germany) and Dead Soft (Ormco, Calif, USA) retainer wires were used. Potentiodynamic polarization tests were performed with the help of a potentiostat (Gamry Interface 1000E Potentiostat; Gamry Instruments Inc. 72 Warminster, USA) device. Current density (icor), corrosion rate, polarization resistance (Rp) were determined by making calculations on the polarization curves with the help of 'Ec Lab' computer software. The obtained data were subjected to statistical analysis with Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests. Results: High current density and corrosion rate indicate low corrosion resistance, while high polarization resistance indicates high corrosion resistance. The current density of the Gold retainer group was statistically significantly higher than the other retainer groups in both solutions (p≤0,05). The corrosion rate of the Dead Soft retainer group was statistically significantly higher than the other retainer groups in both solutions (p≤0,05). The polarization resistance of the Titanium Grade 5 retainer group was statistically significantly higher than the other retainer groups in both solutions (p≤0,05). As a result of Scanning Electron Microscope (SEM) images, pitting corrosion was not observed in Titanium Grade 1, Titanium Grade 5 and Gold retainer groups, while pitting corrosion was observed in other retainer groups. Consclusion: As a conclusion of the study, it was seen that the Titanium Grade 5 retainer group may be more suitable for clinical use due to their high electrochemical corrosion resistance and no pitting corrosion on SEM images.