Sınıf III kamuflaj tedavisinde palatinal iskeletsel ankraj destekli dentoalveolar mesializasyonun klinik etkilerinin araştırılması
Evaluation of the clinical effects of palatal miniscrew supported dentoalveolar mesialisation at class III camouflage treatment
  1. Tez No: 787296
  2. Yazar: BANU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmamızda amacımız, sınıf III kamuflaj tedavisinde palatinal bölgeye yer-leştirilen mini vidalardan destek alarak elde edilen maksiller dentoalveolar mesializasyo-nun sefalometrik röntgen ve dijital model analizlerini yaparak klinik etkilerinin değerlen-dirilmesidir. Çalışmada, yaşları 15-37 aralığında değişen 7'si erkek, 8'i kadın toplam 15 bireyden mesializasyon öncesi ve sonrası alınan sefalometrik film ve dijital modeller gereçlerimizi oluşturmuştur. Çalışmada 15 yaş üstü, daimi dentisyona sahip, sınıf III kamuflaj amaçlı maksiller dentoalveolar mesializasyon gereksinimi olan ve herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan hastaların dahil edilmesine dikkat edilmiştir. Mesializasyon başlangıcında yaş ortalaması 19.27±5.76 olan 15 bireyde seviyeleme sonrası diasteması olan hastalarda diastemaların hızla kapanması için 0.018 inç paslan-maz çelik tel, diasteması kapandıktan sonra ve diastemasız olan hastalarda da 0.017X0.025 inç paslanmaz çelik tel yerleştirilerek mesializasyon işlemine başlanmıştır. Anterior palatinal bölgede 3. rugaların distaline yerleştirilen 2 adet 8mm'lik paslanmaz çelik vidalardan 0.9 inç paslanmaz çelikten yapılan transpalatal arka nikel titanyum kapa-lı yaylar bağlanarak mesializasyon kuvveti oluşturulmuştur. Tedavi sürecinde meydana gelen değişiklikleri belirlemek amacıyla toplam 15 para-metre ölçülmüştür. 15 ölçümden 9'u istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, 6 ölçümde anlamlı değişim bulunamamıştır. İstatistiksel verilere göre; üst molarlarda 3.57 mm mesializasyon, üst keserlerde 5.73° proklinasyon ve 1.77 mm mesializasyon, overjette ortalama 1 mm artış ve üst molarlarda 5.13° ila 8.57° mesiobukkal rotasyon saptanmıştır. Overbite artışı, maksiller okluzal düz-lem ve mandibulada herhangi bir rotasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the mesialisation of the total maxillary arch sup-ported by miniscrews placed at the anterior side of the palate. Analysis was conducted with the help of lateral cephalometric radiographs and digital models. Fifteen adult patients (7 men, 8 women) who had undergone class III camouflage treatment were selected as subjects in this study. The cephalometric radiographs and digital dental casts were taken before and after mesialisation from these 15 patient all of which satisfied the following criteria: (1) age over 15, (2) with a permanent dentition, (3) a need for class III camouflage treatment with maxillary dentoalveolar mesialisation and (4) absence of systemic diseases. The aligning process was completed before mesialisation in 15 individuals with a mean age of 19.27±5.76. The mesialisation phase was achieved with 0.018 inch stainless steel arch wires at patients with diastema in the maxillary arch with the aim of faster space closure, and once all space closure was achieved, mesialisation was maintained with 0.017X0.025 inch stainless arch wires. The mesialisation force was acquired imme-diately after the insertion of 2 palatal mini screws (8mm) at the anterior palate distal to the 3. rugae and nickel titanium closed coils were attached from mini screws to a 0.9 inch stainless steel traspalatal arch. A total of 15 parameters were measured to determine the changes that occured dur-ing the treatment. As a result of the evaluation of the measurements, 9 of the 15 parame-ters were found to be statistically significant. According to the statistical data; upper first molars were mesialized 3.57 mm, upper incisiors were proclinated 5.73° and mesialized 1.77 mm and overjet was increased app-roximately 1 mm. 5.13°- 8.57° mesiobuccal rotation was detected at upper molars. No overbite deepening was observed. There was no rotation at the maxillary occlusal plane and mandibula.