Anksiyete bozukluğu hastalarında üstbilişsel inançların; duygu tanıma, kişilerarası duygu düzenleme ve bağlanma biçimleri ile ilişkisinin incelenmesi
Metacognitive belief in patients with generalized anxiety di̇sorder;examination of its relationship with emotion recognition,interpersonal emotion regulati̇on, and attachment styles
- Tez No: 787317
- Danışmanlar: PROF. ÖZGE SARAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Çalışmada yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) hastaları ile sağlıklı bireylerin üst biliş, duygu tanıma, kişilerarası duygu düzenleme ve bağlanma biçimleri açısından farklılıklarını incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya YAB tanısı ile takipli, son 3 aydır tedavi değişikliği yapılmamış olan 60 hasta ve 50 gönüllü, DSM-V Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-V) uygulanarak dahil edilmiştir. YAB ve sağlıklı kontrol grubu arasında sosyodemografik veriler ve ölçeklerle değerlendirilen üst bilişler, duygu tanıma, kişilerarası duygu düzenleme ve bağlanma biçimleri karşılaştırılmış ve ölçeklerin birbiriyle korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda, YAB hastalarının Üst Biliş Ölçeği toplam puanı ve kontrol edilemezlik ve tehlike ve düşünceleri kontrol ihtiyacı altölçeği puanı kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur(p=0,06, p=0,02 p=0,012). YAB grubu ve sağlıklı kontrol arasında duygu tanıma açısından anlamlı bir istatistiksel fark görülmemiştir(p=0,216). Duygu tanıma ve üst bilişler arasında anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır(p=0,612). Kişilerarası duygu düzenleme ölçeğinin yalnızca bakış açısı edinme alt ölçeğinde YAB grubunun sağlıklı kontrollere göre daha yüksek puan aldığı görülmüştür (p=0,001). YAB grubunda sağlıklı kontrollere göre yakın ilişkilerde yaşantılar ölçeği total puanı, kaygı altölçeği ve kaçınma altölçeği puanlarının yüksek olduğu görülmüştür(p=0,001 p=0,05 p=0,013). YAB hastalarında BDÖ ile Üstbiliş ölçeği toplam puanı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (p=0,014, r=0,315). Sonuç: Çalışmamızda YAB hastalarında tedavi altında bile kontrol edilemezlik ve tehlike ve düşünceleri kontrol ihtiyacı altboyutlarının sağlıklı kontrollerden yüksek olması ilaç tedavilerinin yetersizliğini ve bu alanların terapi gibi ek tedaviler gerektirdiğini düşündürmektedir. YAB grubunda depresyon puanı arttıkça düşünce kontrol ihtiyacının artması, YAB'da depresyon eştanısının daha kötü prognoz ve hastalık şiddetinde artmaya yol açıyor olabilir. YAB'da bilişlerin kişilerarası ilişkilere etkisine dair daha büyük örneklem grubuyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research, it is aimed to examine the differences between anxiety disorder patients and healthy individuals in terms of metacognition, emotion recognition, interpersonal emotion regulation, and attachment styles. Method: Among 60 patients with a diagnosis of a generalized anxiety disorder who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University, Department of Mental Health and Diseases Polyclinics and did not undergo any treatment change in the last 3 months; 50 volunteers suitable for the age, gender, and education level were included by applying the Structured Clinical Interview for DSM-V Axis-I Disorders (SCID-V). Metacognition, emotion recognition, interpersonal emotion regulation, and attachment styles were evaluated with sociodemographic data, and scales were compared between GAD and healthy control groups. Results: In this research, the total score of the Metacognition Scale of GAD patients, uncontrollability, and the need for control of danger and thoughts subscale were found to be significantly higher than the control group. Regarding the cognitive awareness subscale, no significant difference was found between the two groups in our study. There wasn't a statistically significant difference between the GAD group and the healthy control regarding emotion recognition. It was found that there was no meaningful relationship between emotion recognition and metacognition. When the interpersonal emotion regulation scale was examined, it was seen that the GAD group scored higher only on the perspective acquisition subscale compared to the healthy controls. It was observed that the total score of the experiences in close relationships scale, the anxiety subscale, and the avoidance subscale scores were larger in the GAD group compared to the healthy controls. There was no relationship between the positive beliefs subscale and mind reading, CURS, Penn State, and ULI scales. This situation can be interpreted as the presence of positive beliefs about anxiety renders the anxiety egosyntonic and internalizing it, which leads to a decrease in the severity of anxiety. While the uncontrollability and danger subscale was correlated with both anxiety and avoidance groups of EAT in the GAD group, it was only correlated with the anxiety subscale in the control group. This may be related to the activation of hyperactivating mechanisms in more severe anxiety and causing anxiety to feed the avoidance strategy.