Kronik kalp yetmezliği hastalarının depresyon ve anksiyete düzeyleri ile hastalığa uyumları arasındaki ilişki
The relationship between depression and anxiety levels and their adaptation to the disease of patients with chronic HEART failure
- Tez No: 787319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ MERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, kronik kalp yetmezliği hastalarının depresyon ve anksiyete düzeyleri ile hastalığa uyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde Haziran 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında 192 hastayla gerçekleştirilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıca, ölçek puanları arasındaki ilişkinin analizinde, Spearman's Rho korelasyon testi hesaplanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 66,74±12,95 olup, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği puan ortalamaları sırasıyla 10,55±4,41 ve 11,13±4,03, Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması 72,42±12,15 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the relationship between depression and anxiety levels and their adaptation to disease of patients with chronic heart failure. This cross- sectional study was conducted with 192 patients in Koşuyolu High Specialization Education and Research Hospital between June-October 2021. Data were collected using the Personal Information Form, the Hospital Anxiety and Depression Scale and the Adaptation to Chronic Illness Scale. In the analysis of data, number, percentage, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used. Spearman's Rho correlation was calculated in the analysis of the relationship between the scale scores. The mean age of patients was 66,74±12,95. The patients' mean Hospital Anxiety and Depression Scale and Adaptation to Chronic Illness Scale scores were found as 10,55±4,41 and 11,13±4,03 and 72.42±12.15, respectively.