Yüzücülerde karada ve suda yapılan kuvvet antrenmanlarının atletik performansa etkisi
The effect of land and water based strenght training on athletic performance among swimmers
  1. Tez No: 787327
  2. Yazar: MERAL SEVÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma, 12-14 yaş aralığındaki yüzücülerde; yüzme antrenmanlarına ek olarak karada ve suda yapılan kuvvet antrenmanlarının fiziksel performans ve yüzme performansına etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Manisa İl'inde antrenman yapan, 12-14 yaş aralığında, toplam 28 yarışmacı yüzücü katılmıştır. Yüzücüler; su, kara ve kontrol olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yüzme antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca, haftada 3 gün; su grubu suda kuvvet, kara grubu karada kuvvet antrenmanı yapmış, kontrol grubu sadece yüzme antrenmanlarını yapmıştır. 8 haftalık süreç içinde ön, ara ve son test olmak üzere 3 ölçüm alınmış, karada, dikey sıçrama, 30 sn mekik, 30 sn şınav, el kavrama kuvveti, sırt ve bacak kuvveti ölçümleri ile suda 25, 50, 100m serbest yüzme ile kulaç oranı ve kulaç uzunluğu testleri gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler için parametrik olmayan Mann Whitney U (MWU) Testi, Friedman Testi, Kruskal Wallis H test istatistiği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to between the ages of 12-14 in swimmers addition to swimming training, it reveal the effects of strength training on land and water on physical performance and swimming performance. Methods: Materials and Methods: A total of 28 competitive swimmers between the ages of 12-14 which training in Manisa Province, participated in our research. Swimmers are divided into 3 groups as water land and control. In addition to swimming training, the water group did strength training in water and the land group did strength training on land, and the control group did only swimming training 3 days a week for 8 weeks. During the 8-week period, 3 measurements were taken as pre-test, intermediate and post-test. On land group, vertical jump, 30 sec sit up, 30 sec push up, hand grip, back and leg strength measurements tested. In water group, 25, 50, 100m freestyle stroke rate and stroke length tests were performed with swimming. Non-parametric Mann Whitney U (MWU) Test, Friedman Test and Kruskal Wallis H test statistics were used for statistical analysis.