Psöriatik artrit hastalarında yutma ve ses fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the swallowing and voice functions in psoriatic arthritis patients
- Tez No: 787336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Psöriatik artrit, toplumda yaklaşık %0,1 – 0,2 arasında görülen seronegatif bir spondilartropati hastalığıdır. Her ne kadar sinovyal eklemleri tutsa da eklem dışı yapıları da tutabilir. Çalışmamızda psöriatik artrit'in, yutma ve ses fonksiyonlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza psöriatik artit'e sahip 70 hasta (hasta grubu) ile psöriatik artrit, yutma ve ses problemi olmayan 55 hasta (kontrol grubu) dahil edildi. Her iki grup da VHI-10, EAT-10 ile değerlendirildi. Yutma fonksiyonları için fiberoptik endoskopik yutma değerlendirmesi yapıldı. Ses değerlendirmesi için PRAAT uygulaması kullanılarak akustik ses analizi yapıldı. Hastaların hastalık aktivitesi DAS-28 ve BASDAI skorları incelenerek değerlendirildi. Hasta grubu, hastalık aktivite skoruna göre ikiye ayrılarak incelendi. Hastalık aktivitesi yüksek olan grup ile düşük olan grup yutma ve ses analizi sonuçlarına göre incelendi. Bulgular: Her iki grup arasında EAT-10, Yale faringeal rezidü şiddeti skorlamasına göre vallekula, sinüs priformis katı ve yumuşak gıda skorları, VHI-10, HNR ve F0 değerleri yönünden istatiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Psoriatic arthritis is a seronegative spondyloarthropathy disease. It is seen approximately 0.1-0.2% in the population. Psoriatic arthritis involves synovial joints. It can also involves extra-articular tissues. In our study, it was aimed to evaluate the effect of psoriatic arthritis on swallowing and voice functions. Patients and Method: Seventy patients with psoriatic arthritis and fifty five healthy individuals were included in the study. Both groups were evaluated with VHI-10 and EAT-10. Fiberoptic endoscopic evaluation of swallowing technique was used for swallowing evaluation. Acoustic sound analysis was performed with PRAAT program.In patient group,disease activity was mesaured with BASDAI and DAS-28. The patient group was divided into two groups according to the disease activity score. The group with high disease activity and the group with low disease activity were evaluated according to the results of swallowing and voice analysis. Results: According to EAT-10, Yale pharyngeal residue severity score(vallecula, sinus priformis solid and sinus priformis semi-solid score), VHI-10, HNR and F0 values were found to be statistically significant between both groups.