Çocuklarda endikasyonlara göre ritim holter monitorizasyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of rhythm holter monitorization for different indications in children
  1. Tez No: 787338
  2. Yazar: MELİH MORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çeşitli endikasyonlarla çekilen ritim holter monitörizasyonlarında (RHM) saptanan disritmi tiplerini ve oranlarını karşılaştırarak, endikasyonlara göre ritim holter monitörizasyonunun etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde 1 Ocak 2019-31 Aralık 2020 tarihleri arasında RHM yapılan, yaşları 4 gün ile 18 yaş arası değişen 820 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar RHM yapılma endikasyonlarına göre 7 gruba ayrıldı (Grup 1: Semptomu olan hastalar; Grup 2: EKG'de disritmi saptanan hastalar; Grup 3: Kalpte anatomik bozukluk olan hastalar; Grup 4: Kardiyak operasyon geçirmiş hastalar; Grup 5: Disritmik etkiye sahip ilaç kullanan hastalar; Grup 6: Tanılı disritmi nedeniyle takibimizde olan hastalar; Grup 7: Ailede erken yaşta kardiyak olay öyküsü olan hastalar). Her gruptaki disritmi saptanma yüzdesi karşılaştırılarak hangi endikasyonlarla çekilen holter monitorizasyonunun disritmiyi öngörmede daha etkin olduğu araştırıldı. Bulgular: 820 hastanın 104'ünde (%12,68) disritmi saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effectiveness of rhythm holter monitoring (RHM) according to the indications by comparing the dysrhythmia types and rates detected in rhythm holter monitoring for different indications. Materials and Methods: 820 patients, aged between 4 days and 18 years, who underwent RHM between January 1, 2019 and December 31, 2020 in the Pediatric Cardiology Clinic of Antalya Training and Research Hospital were included in the study. The patients were divided into 7 groups according to the indications for RHM (Group 1: Patients with symptoms; Group 2: Patients with dysrhythmia on ECG; Group 3: Patients with heart defects; Group 4: Patients who had undergone cardiac surgery; Group 5: Patients using drugs that have dysrhythmic effects; Group 6: Patients in our follow-up due to diagnosed dysrhythmia; Group 7: Patients with a family history of early cardiac events). By comparing the percentage of dysrhythmia detection in each group, it was investigated for which indications Holter monitoring was more effective in predicting dysrhythmia. Statistical analysis of the data was performed in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v25.0 statistical package program.