Farklı retreatment eğe sistemlerinin alt çene büyük azı dişlerinin tehlikeli alanında meydana getirdiği değişikliklerin karşılaştırılması
Comparison of alterations caused by different retreatment file systems in the dangerous zone of mandibular molar teeth
- Tez No: 787343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ AKTEMUR TÜRKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı retreatment eğeleri ve çözücü kullanımının kanal tedavili alt çene büyük azı dişlerinin tehlike alanındaki uzaklaştırılan dentin miktarı üzerine etkisini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) ile karşılaştırmaktır. Yöntem: 120 adet alt çene büyük azı dişi kullanıldı. Dişlerin meziobukkal kökleri ProTaper Next X1 ve X2 eğeleri ile şekillendirildi. Şekillendirilen kök kanalları ProTaper Next X2 gütaperka ve Bioroot RCS kök kanal dolgu patı kullanılarak tek kon tekniğiyle dolduruldu. Örnekler 37°C nemli ortamda 1 ay saklandı. Örnekler kanal dolgu maddelerini uzaklaştıracak eğe sistemlerine göre rastgele 3 ana gruba ayrıldı (n=40): ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc Blue (RB) ve XP- Endo Retreatment. Ardından her bir grup çözücü kullanılan ve kullanılmayan olmak üzere 2 alt gruba ayrıldı (n=20). Örneklerin kök kanal dolgu maddelerinin sökümünden önce ve sonra CBCT görüntüleri alındı. Furkasyon bölgesinin 4 mm altından elde edilen aksiyel kesitlerde meziobukkal kök kanalının tehlikeli alanındaki dentin miktarı hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi iki yönlü ANOVA ve Bonferroni testi kullanılarak yapıldı. Anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çözücü kullanılan ve kullanılmayan gruplar açısından eğelerin kendi içindeki karşılaştırmada, anlamlı bir farklılık bulunmadı (p=0,154).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to compare the effect of different retreatment file systems and solvent on the amount of removed dentine thickness in the danger zone of endodontically treated mandibular molar teeth using with cone beam computed tomography (CBCT). Method: 120 mandibular molars were used. The mesiobuccal roots of the teeth were shaped with ProTaper Next X1 and X2 files. The shaped root canals were filled with the single-cone technique using ProTaper Next X2 gutta-percha and Bioroot RCS root canal filling paste. The samples were stored for 1 month in a humid environment at 37°C. The samples were randomly divided into 3 main groups according to the file systems that will remove the canal fillers (n=40): ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc Blue (RB) and XP-Endo Retreatment. Then, each group was divided into 2 subgroups as used and non-used solvents (n=20). CBCT images were taken before and after removal of root canal fillers of the samples. The amount of dentin in the dangerous area of the mesiobuccal root canal was calculated in the axial sections obtained 4 mm below the furcation region. Statistical analysis of the obtained data was performed using two-way ANOVA and Bonferroni test. Significance level was accepted as p=0.05. Results: There was no significant difference in the comparison of the files in terms of the groups that used and did not use solvent (p=0.154).