Gayrimenkul geliştirme projelerinde maliyet riskleri analizi: Kamu yurt projeleri örneği
Cost risks analysis in real estate development projects: The case of public dormitory facilities
- Tez No: 787347
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Maliyetin, gayrimenkul geliştirme projelerinin başarısını ortaya koyan en önemli parametre olması, maliyet risklerinin etkin yönetimini bir zorunluluk haline getirmektedir. Bunu sağlayabilecek etkili yöntemlerden biri de maliyet risklerini hesaba katan olasılıksal maliyet tahminleridir. Belirtilen tespitlerden yola çıkan ve maliyet risklerinin olasılıksal maliyet tahminleri yoluyla karşılanması üzerine odaklanan bu araştırmada; anahtar teslimi götürü bedel sözleşmeye konu kamu yurt projeleri yardımıyla, olasılıksal maliyet tahminine katkı sağlayabilecek üç ayrı analiz gerçekleştirilmiştir. Birinci analizin amacı, bu türden işlere teklif verecek yükleniciler ile bu teklifleri değerlendirecek kamu idarelerine yardımcı olabilecek bir maliyet tahmin modeli geliştirilerek, geleneksel (deterministik) yöntemlerle yapılmış olan tahminler için bir kontrol aracı sağlanabilmesidir. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmalarda; projelerin toplam maliyet tahminleri, bu tahminlerin bir parçası olan döşemelere ilişkin inşaat işleri maliyet tahminleri ve net sözleşme süreleri yardımıyla muhtemel sözleşme bedellerini tahmin edebilecek bir doğrusal regresyon modeli elde edilmiştir. İkinci analizde, yukarıda belirtilen projelerin sözleşme bedelleri yardımıyla elde edilecek olasılık dağılımları ile projelerin riske açıklıklarının ortaya konulabilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada seçilmiş projelerden elde edilen verilerin analizi ile oluşturulan olasılık modelleri ile kendi bireysel veya kurumsal koşullarını gözeterek bu olasılıkların etkilerini belirleyebilecek yüklenicilere, olasılık-etki risk modeli ile maliyet risklerini analiz edebilme fırsatı sağlanmıştır. Son olarak anahtar teslimi götürü bedel sözleşme türünün kamu idaresi üzerinde bıraktığı bazı riskler üzerine odaklanılarak, söz konusu riskleri hesaba katan bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda yapılan analizler sonucunda iş artışı, süreden sapılma ve yükleniciden kaynaklanan nedenlerle işin tamamlanamaması riskleri için önemli miktarlarda ihtiyat ayrılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, maliyet riskleri ve yönetiminin proje başarısı üzerindeki önemi de dikkate alındığında, kamu ve özel sektör gayrimenkul geliştirme projelerinde bir maliyet yönetim modeli geliştirilmesinin zorunlu olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that cost is the most important parameter that reveals the success of real estate development projects makes effective management of cost risks a necessity. One of the effective methods that can achieve this is probabilistic cost estimates that take into account cost risks. In this research, which is based on the stated determinations and focuses on meeting the cost risks through probabilistic cost estimations; with the help of public dormitory projects subject to a turnkey lump sum contract, three separate analyzes were carried out that could contribute to probabilistic cost estimation. The aim of the first analysis is to develop a cost estimation model that can assist the contractors who will bid for such works and the public administrations that will evaluate these bids, and to provide a control tool for the estimations made with traditional (deterministic) methods. In studies carried out for this purpose; a linear regression model has been obtained that can estimate the probable contract costs with the help of the total cost estimates of the projects, the civil works cost estimates for the floors that are a part of these estimates, and the net contract periods. In the second analysis, it is aimed to reveal the risk exposure of the projects with the help of the probability distributions obtained from the above-mentioned projects contract prices. With the help of probability models created by the analysis of the data obtained from the selected projects in the research, the contractors, who can determine the effects of these possibilities by considering their individual or institutional conditions, were provided with the opportunity to analyze the cost risks with the probability-effect risk model. Finally, it is aimed to develop a model that takes these risks into account by focusing on some of the risks that the turnkey lump sum contract type poses to the public administration. As a result of the analyzes made in this context, it has been concluded that significant amounts of reserve should be allocated for the risks of job increase, time deviation and the inability to complete the work due to the reasons arising from the contractor. The results of the research revealed that it is imperative to develop a cost management model in public and private sector real estate development projects, considering the importance of cost risks and management on project success.