Dijitalleşmenin çalışan memnuniyetine etkisinde teknolojik yatkınlığın düzenleyici rolü: Savunma sanayi örneği
The regulatory role of technological adequacy in the effect of digitization on employee satisfaction: The case of defense industry
- Tez No: 787362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dijital dönüşüm sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş yapılan günümüzde sosyal yaşamdan iş yaşamına her türlü süreci şekillendiren devrimsel değişimleri beraberinde sürükleyen bir dijitalleşme deneyimi olarak tanımlanabilir. Teknolojik yatkınlık ise kişinin teknolojiyi nasıl kullanacağını ve teknolojik gelişmeleri takip edip anlaması gibi faktörlere bağlıdır. Dijital dönüşümün ve teknolojik yeniliklerin üstel biçimde geliştiği günümüzde savunma sanayisine yönelik çalışmalar ülkemize katma değer sağlamaktadır. Çalışmanın amacı dijitalleşmenin çalışan memnuniyetine etkisinde teknolojik yatkınlığın düzenleyici rolünü inceleyerek savunma sanayi firmalarına ve sonraki çalışmalara fikir vermektir. Araştırmanın evrenini savunma sanayii çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem olarak mevcut şirketler arasından öncü ve kurumsal yapısı daha gelişmiş firmalar tercih edilmiştir. Bu kapsamda Ankara İlinde faaliyet gösteren savunma sanayii firmalarından Aselsan, Havelsan, Roketsan ve FNSS'de aktif olarak çalışmakta olan personel arasından tesadüfi örnekleme tekniği ile seçilen personele anket doldurtulmuştur. Ankete katılım gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Dijital Dönüşüme Bakış Ölçeği, Teknolojik Yatkınlık Endeksi 2.0 ve Çalışan Memnuniyeti Ölçeği olarak üç farklı ölçeğin kullanıldığı ankette demografik bilgiler ile birlikte toplam elliiki adet soru sorulmuştur. Çalışma kapsamında toplanan verilerin güvenilirlik, normallik, faktör, farklılık, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları ilgili bölümde paylaşılmıştır. Çalışma sonucunda dijitalleşmenin çalışan memnuniyetine etkisinde teknolojik yatkınlığın düzenleyicilik rolü olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation can be defined as a digitalization experience that brings with it revolutionary changes that shape all kinds of processes from social life to business life in today's transition from industrial society to information society. Technological aptitude, on the other hand, depends on factors such as how a person will use technology and follow and understand technological developments. In today's world, where digital transformation and technological innovations develop exponentially, studies for the defense industry provide added value to our country. The aim of the study is to examine the regulatory role of technological aptitude in the effect of digitalization on employee satisfaction and to give an idea to defense industry companies and subsequent studies. The universe of the research consists of defense industry employees. As a sample, among the existing companies, pioneering companies with a more developed institutional structure were preferred. In this context, the personnel selected by random sampling technique from among the personnel actively working in the defense industry companies Aselsan, Havelsan, Roketsan and FNSS in Ankara, filled out a questionnaire. Participation in the survey was carried out on a voluntary basis. A total of fifty-two questions were asked, including demographic information, in the survey, in which three different scales were used as the Digital Transformation Perspective Scale, the Technological Readiness Index 2.0 and the Employee Satisfaction Scale. The data collected within the scope of the study were analyzed for reliability, normality, factor, difference, correlation and regression. Analysis results are shared in the relevant section. As a result of the study, it was concluded that technological aptitude does not have a regulatory role in the effect of digitalization on employee satisfaction.