Çalışma yaşamında yönetici tarzlarının çalışanların iş performanslarına etkisinde örgütsel adaletin düzenleyici rolü: Vakıf üniversitelerinde çalışan akademik personele yönelik bir araştırma
The moderating role of organizational justice in the effect of management styles in working life on the work performance of employees: Research for academic staff working at a foundation university
- Tez No: 787480
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Araştırmanın amacı, çalışma yaşamında yönetici tarzlarının çalışanların iş performanslarına etkisinde örgütsel adaletin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu bağlamda, yönetici tarzları, çalışanların iş performansı ve örgütsel adalet olgusu literatürden yararlanılarak derinlemesine incelenmiştir. Araştırma verileri anket yöntemi kullanılarak, 2022 yılının 15 Ocak ile 15 Haziran tarihleri arasında, İstanbul ilinde faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinde çalışan 407 akademisyene ulaşılarak toplanmıştır. Araştırma amacına uygun oluşturulan hipotezlerin testinde t-test ve ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri, SPSS 24 ve AMOS 24 istatistik paket programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak seçilen ankette yer alan ölçeklerin içsel tutarlılığını test etmek amacı ile bir pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışmada 323 anket ile yapısal eşitlik modeli kullanılmış, ölçeklerin doğrulayıcı faktör analizlerinden elde edilen uyum iyiliği değerlerinin kabul edilebilir aralıkta yer aldığı anlaşılmıştır. Yapılan analizler sonucu örgütsel adaletin, yönetici tarzlarının çalışan performansına etkisinde %9,09 oranında düzenleyici etkisi olduğu görülmüştür (R2= 0,0909). Ayrıca, örgütsel adalet algısının, çalışanların iş performanslarını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği gözlenmektedir (p = 0,0236 < 0,05). Diğer yandan yöneticilik tarzları ile çalışanların iş performansı ve örgütsel adalet algısı arasında pozitif yönlü ilişki olduğu söylenebilir. Çalışmanın sonuç kısmında ise yönetim ve yöneticilik tarzları uygulamalarına katkı sağlayacak değerlendirmeler yapılmış ve gelecekte yapılabilecek araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the regulatory role of organizational justice in the effect of managerial styles on the work performance of employees in working life. In this context, managerial styles, job performance of employees, and the phenomenon of organizational justice have been studied in depth using the literature. The research data were collected by reaching 407 academicians working at foundation universities operating in Istanbul between January 15 and June 15, 2022, using the survey method. The t-test and ANOVA, correlation and regression analysis, SPSS 24 and AMOS 24 statistical package programs were used to test the hypotheses created for the purpose of the research. A pilot study was conducted to test the internal consistency of the scales in the questionnaire chosen as the data collection method in the research. Structural equation model was used with 323 questionnaires in the pilot study, and it was understood that the goodness of fit values obtained from the confirmatory factor analyzes of the scales were in the acceptable range. As a result of the analysis, it was seen that organizational justice had a moderator effect of 9.09% on the effect of managerial styles on employee performance (R2= 0.0909). In addition, it is observed that the perception of organizational justice affects the job performance of the employees positively and significantly (p = 0.0236 < 0.05). On the other hand, it can be said that there is a positive relationship between management styles and employees' job performance and organizational justice perception. In the conclusion part of the study, evaluations that will contribute to the applications of management and managerial styles are made and suggestions for future research are included.