Kooperatiflerin dijital dönüşümü bağlamında kadın emeğinin incelenmesi
Examination of womens's labor in the context of the digital transformation of co-operatives
- Tez No: 787481
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İletişim, insanların toplumlar halinde yaşamaları için bir ihtiyaçtır. Kitle iletişim araçları vasıtasıyla iletişim kurulması teknolojinin getirdiği bir yeniliktir. Radyo, telefon, televizyon, gazete gibi temel kitle iletişim araçları geleneksel medyanın ürünleri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde yeni medya olarak tanımlanan kavram geleneksel kitle iletişim araçlarından daha yüksek bir teknoloji olan internet aracılığıyla yapılan iletişim ve medyayı kapsamaktadır. Yeni medya kavramı dijital emek, dijital dönüşüm ve dijital pazarlama kavramlarını da hayatımıza sokmuştur. Dijital emek kullanıcıların içerik üretimine dayalı bir sosyal medya evrenini kapsamaktadır ve temelde kullanıcılar bu emeğin karşılığında maddi gelir elde etmezler. Ancak dijital pazarlama kavramı ile bireyler sosyal medya üzerinden satış yapabilmekte ve bu platformlar aracılığıyla gelir elde edebilmektedirler. Hızlı dijital dönüşüm ile daha çok kullanım alanı bulmuş dijital pazarlama olgusu, daha az sermaye gerekliliğinden birçok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilmektedir. Bu bağlamda kooperatiflerin bu platformları kullanım alanları araştırmanın odak noktası olup, kadın kooperatifleri üzerinden kadın emeğinin ekonomi-politik olgusu ele alınmıştır. Satışlarını geleneksel pazarlama yöntemlerinden dijital pazarlama yöntemine kaydırma oranları ve bu dönüşümün yarattığı sosyo-ekonomik farklar incelenecektir. Örneklem olarak seçilen 9 kadın kooperatifi ortağına sorulan 26 soru ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılacaktır. Kadın kooperatiflerinin dijital dönüşümden etki alanları ve kadın emeğinin toplumsal ekonomiye katkıları incelenerek bulgulara ulaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is a need for people to live in communities. Communications through mass media is an innovation brought technology. Basic mass media such as radio, telephone, television, and newspaper are considered as products of traditional media. Today, the concept defined as new media includes communication and media made through the internet, which is a higher technology than traditional mass media. The concepts of new media has also introduced the concepts of digital labor, digital transformation, and digital marketing into our lives. Digital labor encompasses a social media era based on users' content production, and basically users do not earn any financial income in return for this effort. However, with the concept of digital marketing, individuals can make sales through social media and earn income through these platforms. The digital marketing phenomenon, which has found more use with rapid digital transformation, is preferred by many institutions and organizations due to less capital requirement. In this context, the use of these platforms by the co-operatives is the focus of the research, and the economic-political phenomenon of women's labor is discussed through women's co-operatives. The rates of shifting sales from traditional marketing methods to digital marketing methods and the socio-economic differences created by this transformation will be examined. In-depth interview technique will be used with 26 questions asked to 9 members of women's co-operatives selected as a sample. It is aimed to reach the findings by examining the impact areas of women's co-operatives from digital transformation and the contributions of women's labor to the social economy.