Biyofilik tasarım ilkeleri kapsamında ofis yapılarının incelenmesi
Investigation of office buildings within the scope of biophilic design principles
- Tez No: 787499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Doğanın bir parçası olan insanın, sanayi ve teknolojinin gelişmesi ile doğa ile olan bağlantısı zayıflamıştır. Bu nedenle insanlar yakın zamanda doğal yaşama yeniden dönmenin yollarını aramaya başlamıştır. Biyofilik tasarım, Stephen R. Kellert tarafından, 1984 yılında Edward O. Wilson tarafından oluşturulmuş biyofili hipotezinden yola çıkılarak ortaya atılan bir kavramdır. Biyofilik tasarımın amacı zayıflayan insan-doğa ilişkisini yeniden güçlendirmenin yollarını aramaktır. Biyofilik tasarım ile insanın doğaya olan bağlılığını tanımlayan“biyofili”kavramı mimariye yansıtılmaktadır. Çalışmada ilk olarak biyofilik tasarım kavramı ile insan-doğa ilişkisi ele alınmış, sonrasında doğanın doğrudan ve dolaylı deneyimlenmesi, biyofilik tasarım nitelikleri ve kriterleri incelenmiştir. Çalışmada daha sonra ofis yapıları kavramı, ofis yapılarının tasarım ilkeleri ve ofis yapılarında çalışan insanlarda meydana gelen sağlık sorunları ele alınmıştır. Literatür taramasının son bölümünde ofis yapılarında biyofilik tasarım uygulanmasının personel sağlığı açısından yararları, iyi olma durumu ile doğanın ofis yapısı çalışanları üzerindeki restoratif etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın gereç ve yöntem bölümündeki soruların cevaplanabilmesi için dünyanın farklı ülkelerinden beş farklı ofis yapısı Browning et al. (2014) tarafından belirlenen biyofilik tasarım kriterleri kapsamında detaylı bir biçimde incelenmiştir. Elde edilen bulguların sonucunda ofis yapılarının, çalışmanın gereç ve yöntem bölümündeki sorulara yanıt verip vermediği çalışmanın tartışma bölümünde ele alınmıştır. Son olarak çalışmadan elde edilen sonuçların ardından yapılabilecek önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human, who is a part of nature, has weakened his connection with nature with the development of industry and technology. For this reason, people have recently started to look for ways to return to natural life. Biophilic design is a concept put forward by Stephen R. Kellert, based on the biophilia hypothesis created by Edward O. Wilson in 1984. The aim of biophilic design is to seek ways to re-strengthen the weakened human-nature relationship. With the biophilic design, the concept of“biophilia”, which defines man's commitment to nature, is reflected in the architecture. In the study, firstly, the concept of biophilic design and human-nature relationship were discussed, then the direct and indirect experience of nature, biophilic design qualities and criteria were examined. In the study, the concept of office buildings, the design principles of office buildings and the health problems that occur in people working in office buildings are discussed. In the last part of the literature review, the benefits of biophilic design in office buildings in terms of personnel health, well-being and the restorative effects of nature on office building workers are discussed. In order to answer the questions in the material and method part of the study, five different office structures from different countries of the world Browning et al. (2014) within the scope of the biophilic design criteria determined in detail. As a result of the findings, whether the office buildings answered the questions in the material and method section of the study was discussed in the discussion section of the study. Finally, suggestions that can be made after the results obtained from the study are given.