Çok katmanlı sacların geri esneme davranışının tespiti
Determination of stretch back behavior of multilayer sheets
  1. Tez No: 787503
  2. Yazar: BURAK YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ESENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan çalışmada çok katmanlı sacların geri esneme davranışlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda C75 çeliği, AISI 301 paslanmaz çelik ve Al 1030 alüminyum alaşımı sac metaller kullanılarak çok katmanlı sac malzemeler elde edilmiştir. Çok katmanlı sac malzeme üretiminde ara katmanlarda kauçuk kullanılmıştır. Farklı alternatiflerde iki ya da üç katmanlı olarak üretilen sac malzemelerin geri esneme davranışlarını incelemek amacı ile V kalıp eğme prosesi kullanılmıştır. V kalıpta eğme deneyleri sonrasında malzemelerin geri esneme miktarları açıölçer kullanılarak tespit edilmiş ve ana malzemelerin geri esneme davranışları referans alınarak çok katmanlı sac malzemeler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak çok katmanlı sac malzemelerde geri esnemeye alüminyum 1030 alaşımının kullanılmasının olumlu etkisinin bulunduğu, C75 ve AISI 301 çeliklerinin ise geri esnemeyi arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the spring-back behavior of multi-layered sheets. In this context, multilayer sheet materials were obtained by using C75 steel, AISI 301 stainless steel and Al 1030 aluminum alloy sheet metals. In the production of multi-layer sheet material, rubber is used in the intermediate layers. In order to examine the springback behavior of sheet materials produced in two or three layers in different alternatives, the V-bending process was used. After the bending tests in the V shape die, the amount of springback of the materials was determined using a protractor, and the multi-layered sheet materials were evaluated by taking the spring-back behavior of the main materials as a reference. As a result, it has been determined that the use of aluminum 1030 alloy has a positive effect on springback in multilayer sheet materials, while C75 and AISI 301 steels increase springback.