Spor merkezlerindeki egzersiz katılımcılarının kaslılık dürtüsü ve görünüme yönelik sosyokültürel tutumlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the sociocultural attitudes towards appearance of and drive for muscularity the exercise participants in sports centers
  1. Tez No: 787593
  2. Yazar: SERCAN TEPEGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Spor Merkezlerinde Egzersiz yapan bireylerin Kaslılık Dürtüsü İle Görünüme Yönelik Sosyokültürel Tutumlar Arasındaki İlişkinin incelenmesi amacıyla ele alınmıştır. Verileri toplamada 3 bölümden yararlanılarak anket formu oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan bir anket formu kullanılacaktır. Anket formunun birinci bölümünde demografik bulgulara ilişkin sorular, ikinci bölümde ise McCreary ve Sasse (2000) tarafından geliştirilen Kaslılık Dürtüsü Ölçeği kullanılacaktır. Kaslı olmaya yönelik arzuyu ölçme konusunda yaygın olarak kullanılan ölçeklerden biridir. Söz konusu ölçek, 197 ergen katılımcının yer aldığı bir araştırmada geliştirilmiş ve ilgili çalışmada kaslılık dürtüsünün ince/zayıf olma dürtüsünden farklı bir kavramı işaret ettiği bulunmuştur. Ölçek 5'li likert tipinde olup 15 maddeden oluşmaktadır.Üçüncü bölümde ise Görünüme Yönelik Sosyokültürel Tutumlar Ölçeği uygulanacaktır. Görünüme Yönelik Sosyokültürel Tutumlar Ölçeği Thompson, van den Berg, Roehrig, Guarda ve Heinberg (2004) tarafından beden imajı üzerindeki sosyokültürel etkileri ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. 30 maddeden oluşan 5'li liker tipinde bir öz bildirim ölçeğidir .Ölçek beşli derecelendirme, 1 (Kesinlikle Katılmıyorum) - 5 (Kesinlikle Katılıyorum) ile cevaplanmaktadır. Ölçekten alınan yüksek puanlar bireyin, beden imajı üzerinde sosyokültürel etkileri daha yüksek olarak algıladığını göstermektedir .
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the Relationship between muscular impulse and sociocultural attitudes towards appearance of those who exercise in sports Centers. A questionnaire form consisting of 3 sections will be used as a data collection tool. In the first part of the questionnaire, there are questions related to demographic findings, and in the second part, there are questionnaire questions in which the pertaining to muscular drive. In the third part, the sociocultural attitudes towards appearance scale is included. The Drive for Muscularity Scale was developed by McCreary and Sasse in (2000)measuring the desire to be muscular. The scale in question was developed in a study involving 197 adolescent participants, and in the related study, it was found that the urge to be muscular indicates a different concept from the urge to be thin/weak. The scale is in 5-point Likert type and consists of 15 items. In the third part, the Scale of Sociocultural Attitudes Towards Appearance will be applied. Sociocultural Attitudes Towards Appearance it was developed to measure sociocultural effects on body image by Thompson, van den Berg, Roehrig, Guarda, and Heinberg (2004). It is a 5-point liker-type self-report scale consisting of 30 items. High scores obtained from the scale indicate that the individual perceives sociocultural effects on body image as higher.