Blok polistiren katyonik katalizörler ortamında maleik anhidritle kimyasal modifikasyonun ve kullanım alanlarının incelenmesi
The Chemical modification of block polystyrene with maleic anhydride in the presence of cationic catalyst and their using fields
  1. Tez No: 78764
  2. Yazar: AHMET OKUDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MİRZAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Doktora Tezi BLOK POLİSTİRENİN KATYONİKKATALİZORLER ORTAMINDA MALEİK ANHİDRİTLE KİMYASAL MODİFİKASYONUNUN VE KULLANIM ALANLARININ İNCELENMESİ AHMET OKUDAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ramazan MİRZAOGLU 1998, 70 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Ramazan MİRZAOGLU Doç. Dr. Vecihi PAMUK Doç. Dr. İbrahim KARATAŞ Bu çalışmada, blok polistirenin maleik anhidritle katyonik katalizörler [BF3 0(C2H5)2, AlCl3, TiCl4, ZnCl23H20, FeCl3-6H20, SnCl4] ortamındaki kimyasal modifikasyonu incelenmiş, modifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarından faydalanılmıştır. BF3'0(C2Hs)2 katalizörü varlığında optimum şart bulunmuş, diğer Lewis asitleriyle de bulunan bu optimum şartda deneyler yapılmıştır. Elde edilen ürünlerin yapıları, spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış, modifikasyon sonucu polistirenin aromatik halkasına bağlanan karboksil grubu miktarı volumetrik olarak tayin edilmiştir. Modifiye ürünün molekül ağırlığı viskozimetrik metodla bulunmuştur. Ayrıca blok polistirenin kimyasal modifikasyon reaksiyonunun kinetiği incelenmiş; reaksiyonun hızı, hız sabiti, mertebesi ve aktivasyon enerjisi tayin edilmiştir. Modifiye polistirenin Termogravimetrik ve Fiziko-mekanik analizleri yapılmış ve modifikasyon sonucu, polistirenin atmosfere, ısıya ve darbeye karşı dayanıklılığı, adhezyon kabiliyeti, ışığa hassaslığı, elastikliği ve korozyona karşı dayanıklılığı belirlenmiştir. Bu araştırmalar sonucu kimyasal modifikasyonla polistirenin sanayideki kullanım alanlarının genişletilmesine çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Polistiren, Modifikasyon, Açilasyon, Adhezyon, Lewis Asitleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE CHEMICAL MODIFICATION OF BLOCK POLYSTYRENE WITH MALEIC ANHYDRIDE IN THE PRESENCE OF CATIONIC CATALYST AND THEIR USING FIELDS AHMET OKUDAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ramazan MİRZAO?LU 1998, 70 Page Jury : Prof. Dr. Ramazan MİRZAO?LU Assoc. Prof. Dr. Vecihi PAMUK Assoc. Prof. Dr. Ibrahim KARATAŞ In this study, the modification of block polystyrene with maleic anhydride in the presence of cationic catalyst [BF30(C2H5)2, A1C13, TiCl4, ZnCl23H20, FeCl3 6H20, SnCl4] have been investigated. Friedel-Crafts reactions were used for the modification process. The optimum reaction conditions were fistly determined in the presence of BF3'0(C2H5)2 catalyst. The experimental proces with other Lewis catalyst were also alone with the optimum reaction conditions. The structure of the obtained product were characterized by spectroscopic methods. The amount of carboxylic functional group to the anchored aromatic ring of polystyrene was obtained with volumetric method. The molecular weight of the modified product was determined with viscosimetric method. The kinetics of the modification reaction have been performed and the kinetics parameters such as reaction rate, reaction constant, reaction order and activation energy were determined. The termogravimetric and physico-mechanical analysis of modified polystyrene have been made.The main objective of this study is obtain how to effect the modification of polystyrene; to atmosphere, resistance to heat and strike, adhesion capability, corrosion resistance, sensitivity to light and elasticity. The improvement of industrial applications of polystyrene with chemical modification were also investigated in details. KEY WORDS: Polystyrene, Modification, Acylation, Adhesion, Lewis Acids u