Correlation of serum pth and albumin creatinine ratio in a group of Iraqi patients with type 2 diabetes mellitus
Iraklı tip 2 diyabetes mellituslu bir grup hastada serum pth ile albümin kreatinin oranı ilişkisi
  1. Tez No: 787648
  2. Yazar: ALI HUSSEIN ALI AL MASHHADANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAİD DHEYAA HASHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mikroalbüminüri genellikle erken diyabetik nefropatiyi teşhis etmek için kullanılır. Kronik böbrek hastalığında paratiroid hormonu sıklıkla yükselir ve prediktif bir gösterge olduğu düşünülür. Bu çalışma, tip 2 diyabetli kişilerde UACR ile serum PTH arasındaki olası ilişkilere bakmayı amaçladı. Çalışmaya 2022 yılında rastgele seçilmiş 150 katılımcı dahil edildi. Bunlar eşit olarak üç gruba ayrıldı; Tip 2 diyabeti ve mikroalbüminürisi olanlar, diyabeti olup mikroalbüminürisi olmayanlar ve üçüncü grup her iki durumu olmayan kontrol grubuydu. Üç grupta serum PTH ve UACR ölçüldü ve istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Mevcut çalışmanın sonuçları, çalışılan grup arasında ana değişkenlerde anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Çalışılan gruplar arasında serumdaki ortalama PTH konsantrasyonu sonuçları önemli bir fark göstermedi. Çalışılan tüm gruplarda ACR seviyeleri ile serum PTH seviyeleri arasında çok zayıf bir korelasyon vardı. Sonuç: (1) Serum PTH, diyabetik nefropatinin erken saptanmasında ACR için uygun olmayan bir vekil gibi görünmektedir. (2) Tam kan sayımı, böbrek fonksiyonu vb. dahil çalışılan tüm değişkenlerin diyabetik nefropatinin erken teşhisinde klinik faydası yoktur
Özet (Çeviri)
Microalbuminuria is often used to diagnose early diabetic nephropathy. In chronic kidney disease, parathyroid hormone is often elevated and is thought to be a predictive indicator. This study aimed to look at any possible relationships between UACR and serum PTH in subjects with type 2 diabetes. The study included 150 randomly selected participants in 2022. They were divided equally into three groups; Those with type 2 diabetes and microalbuminuria, those with diabetes mellitus but not microalbuminuria and the third group were the control group without either condition. Serum PTH and UACR were measured and analyzed statistically in the three groups. Results: The results of the current study showed that there was no significant difference in the main variables between the studied group. The results of the average concentration of PTH in the serum between the studied groups did not show a significant difference. There was a very weak correlation between ACR levels and serum PTH levels in all groups studied. Conclusion: (1) Serum PTH appears to be an unsuitable surrogate for ACR in the early detection of diabetic nephropathy. (2) All studied variables including CBC, renal function, etc. are of no clinical utility in early diagnosis of diabetic nephropathy