A case study of cultural policies and relief funds: How Turkey supports the live music industry in times of crisis
Yardım fonları ve kültür politikaları üzerine bir vaka çalışması: Türkiye kriz dönemlerinde canlı müzik sektörünü nasıl destekliyor
  1. Tez No: 787713
  2. Yazar: SEREN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Canlı müzik endüstrisi, kırılgan bir doğaya sahip bir sektör. Küresel bir kapanmayla birlikte, bu kırılgan doğaya yol açan sebepler her zamankinden daha da belirgin olarak kendini göstermekte. Türkiye'deki canlı müzik sektörü çalışanları ise bu durumla ne ilk, ne de son kez karşılaşmaktadır. Bu çalışma, araştırmanın sonunda Almanya'nın canlı müzik endüstrisine sağladığı yardımların karşılaştırılmasıyla, hangi köklü sorunların Türkiye'deki canlı müzik endüstrisi çalışanlarını olumsuzluklara karşı özellikle savunmasız halde bıraktığını belirlemeyi hedefler. Almanya'nın kriz anındaki çevik tavrı, çoğu AB ülkesinin aksine en dirençli yaklaşımlardan biri olarak öne çıkarak ideal bir örnek oluşturmakta. Bir vaka çalışması olarak bu araştırma, kültür politikalarının, basın bültenlerinin, raporların, anketlerin ve röportaj dökümlerinin metinsel analizine dayanmaktadır. Araştırma, Mart 2020 ile Aralık 2022 arasındaki zaman diliminde iki farklı hükümet tarafından sağlanan ve mevcut kültürel politikalarıyla desteklenen yardım fonlarına odaklanarak, her iki hükümet arasındaki farkı ve benimsenmesi muhtemel modelleri ortaya koymayı hedefler. Analiz, ilgili hükümetlerde kültürel ve yaratıcı endüstrileri doğrudan etkileyen politikaları oluşturmada tarihsel ve kültürel farklılıkları öne çıkarmaktadır. Ayrıca, iki ülkedeki müzik meslek birlikleri arasındaki tutarsızlıklar, her birinin çalışma sistemlerindeki zorlukları ve verimsizlikleri vurgulamaktadır. COVID-19 salgını oldukça yeni bir olay olmasından ötürü, Türkiye'de bu konuda yapılan akademik araştırmalar sınırlı olmakla beraber, bu akademik literatürün eksikliği, müzik akademisyenleri ve müzik endüstrisi çalışanları olarak bizler için daha da değerli bir sorumluluk haline gelmekte. Kültür politikalarına, tarihsel hareketlere ve toplumdaki sosyal normlara derinlemesine bakmak, günümüzün sorunlarını anlamakta fayda sağlar. Bu araştırma, Türkiye'de günümüz kültür politikalarını etkileyen köklü sorunları daha belirgin hale getirmeyi hedefleyerek ve Almanya örneği karşılaştırması ile somut çözümler önererek gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalar için yol gösterici bilgiler sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The live music sector has always been a precarious industry, and with a global lockdown the underlying inherent obstacles were apparent more than ever. For the live music industry workers in Turkey, this is neither the first nor the last time they are facing the loss of their primary source of income for the unforeseeable future. This study aims to determine which deeply rooted issues make the live music industry workers in Turkey particularly vulnerable to adversities, with a comparison of Germany's response to the live music industry at the end of the research. Germany's agile demeanor during a time of crisis proved to be one of the most resilient approaches as opposed to the majority of the EU countries. As a case study, this research is based on textual analysis of policies, press releases, reports, surveys, and transcripts of interviews. The research focuses on relief funds provided by two different governments in the timeframe of March 2020 to December 2022. By comparing and contrasting their existing cultural policies, distinctions between both countries are considered in order to develop possible alternative models to adopt. The analysis demonstrates that there are historical differences in policymaking directly affecting cultural and creative industries in their corresponding governments. Moreover, the discrepancies between the music-collecting societies in each country delineate the hardship and impractical ways of how they operate. As the COVID-19 pandemic is a fairly recent event, the academic research done in Turkey on this subject is limited. The lack of academic literature makes it even more important of a responsibility for us, as music scholars and music industry workers, to examine. Understanding today's problems requires an in-depth look at cultural policies, historical movements, and social norms in society. By the end of this research, the deeply rooted issues affecting today's cultural policies in Turkey hopefully will be more evident, and with the comparison of Germany's case, tangible solutions and guidance for future studies in the field will be presented.